Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
dachy

Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem budowy domu. Będziemy mieli czas na sprawdzenie kwalifikacji fachowców, a także dopasowanie wszystkich terminów. Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy budowlanej?

Wybór ekipy budowlanej jest kluczową decyzją, jeśli zamierzamy budować dom, ponieważ od kwalifikacji i zaangażowania fachowców w dużej mierze zależy przebieg prac budowlanych. A przecież chcielibyśmy, aby realizacja projektu przebiegała nie tylko szybko i bez problemowo, ale również, by dom został zbudowany zgodnie ze sztuką budowlaną i zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Pamiętajmy, że umowę z wykonawcami zawieramy wyłącznie na piśmie.

Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Kiedy szukać ekipy budowlanej?

Może wydawać się to dziwne, a jeśli zamierzamy z budową domu ruszyć wiosną, to poszukiwania ekipy budowlnej powinniśmy rozpocząc dużo wczęsniej – już jesienią. Solidni i rekomendowani fachowcy mają terminy czasami zajęte nawet na kilka miesięcy naprzód. Ponadto wczesne rozpoznanie rynku pozwoli nam na podjęcie dobrze przemyślanej decyzji, sprawdzenie referencji czy spokojną rozmowę z właścicielem firmy. Jednak jeśli nie mamy załatwionych wszystkich spraw formalnych, to nie podpisujmy z wykonawcą umowy. Mimo najlepszych naszych chęci i starań, procedury mogą się przedłuż, co spowoduje opóźnienie rozpoczęcia budowy domu – za utracone w czasie przestojów zyski wykonawca będzie mógł zażądać odszkodowania, oczywiście może także zrezygnować z wykonywania usługi.

Gdzie szukać ekipy budowlanej?

Poszukiwania ekipy budowlanej powinniśmy rozpocząć od rozpoznania wśród rodziny, znajomych i przyjaciół, którzy zmierzyli się już z budową domu. Zadowoleni klienci to najlepsze rekomendacje, ponadto będziemy mogli sprawdzić osobiście wykonane prace – nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to dobrym rozwiązaniem jest poszukanie ekipy budowlanej na internetowych forach budowlanych – inni inwestorzy na pewno przyjdą z pomocą i podzielą się swoimi doświadczeniami. O lokalnych fachowców możemy również spytać w hurtowniach budowlanych, a także producentów materiałów budowlanych. Polecone przez producentów firmy zazwyczaj odbyły specjalistyczne szkolenia i uzyskały odpowiednie certyfikaty. Wybrane przez nas ekipy budowlane możemy niespodziewanie odwiedzić na obecnym placu budowy i naocznie przekonać się o jakości wykonywanych prac oraz czy na placu panuje porządek (to również świadczy o jakości oferowanych usług). Jeśli mamy okazję, to porozmawiajmy z klientami firmy, dopytajmy o jakość usług czy dotrzymywanie terminów. Pamiętajmy, że reklama nawet w najlepszym magazynie budowlanym czy portalu internetowym nie jest potwierdzeniem rzetelności firmy, ponieważ reklamować może się każdy, a wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń.

Gdzie szukać ekipy budowlanej?

Jak ocenić fachowe przygotowanie

Z wybranymi wykonawcami należy się spotkać i porozmawiać o projekcie, jego specyfikacji i czasie realizacji. Jeżeli fachowiec nie jest w stanie określić nam terminu rozpoczęcia robót czy czasu ich trwania, ponadto ma znikome pojęcie na temat zastosowanych w projekcie rozwiązań, lepiej od razu zrezygnować z jego usług. Każdego wykonawcę poprośmy o wykonanie kosztorysu – będziemy mogli wybrać optymalną ofertę, ponadto pozwoli nam się to rozeznać w standardach cenowych, jakościowych i komunikacyjnych. Pamiętajmy, aby dokładnie określić, czego wymagamy, np. czy oczekujemy stanu surowego razem z wykonaniem pokrycia dachowego np. z blachodachówki czy bez, czy firma ma wycenić również montaż okien, drzwi i wykonanie instalacji. Warto także dowiedzieć się o kwalifikacje pracowników, czy jest to ekipa stała, czy są to osoby, które dopiero się uczą. W przypadku ekipy budowlanej ważne jest, aby wiedza była aktualna, dlatego dopytajmy się, czy pracownicy biorą udział w szkoleniach i specjalistycznych, certyfikowanych  warsztatach podnoszących ich umiejętności. Spytajmy również o sprzęt budowlany. Profesjonalistę rozpoznamy po tym, że korzysta z dobrych jakościowo narzędzi, które służą mu przez długi czas, a praca jest wykonana precyzyjnie. Możemy także  poprosić właściciela firmy budowlanej o pisemne referencje innych inwestorów. Ponadto sprawdźmy, czy firma jest zarejestrowana, nie ma długów ani postępowań sądowych.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Formalności przed budową - niezbędna dokumentacja i pozwolenia

Formalności przed budową domu Rozpoczęcie budowy domu wiąże się z wieloma formalnościami. Musimy niestety odwiedzić kilka […]

Czytaj dalej
dachy
Jak długo trwa budowa domu? Harmonogram projektu

Harmonogram budowy domu – jak długo trwa budowa domu Nie ma w tym nic dziwnego, że […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej