Prawidłowo działający dach powinien chronić mieszkańców przed opadami, wiatrem i słońcem – to jego zadanie od zarania dziejów. Nowoczesny dach powinien spełniać kilka dodatkowych funkcji, ponieważ tworzy go nie tylko pokrycie dachowe, ale także szereg niewidocznych z zewnątrz akcesoriów, wśród których kluczową rolę pełni membrana dachowa. Dzięki niej konstrukcja dachu nie ulegnie zawilgoceniu, mieszkańcom nie będzie dokuczać zbytnie nagrzanie latem lub schłodzenie poddasza zimą, a eksploatacja domu będzie tańsza, co przekłada się na koszty ogrzewania.
W praktyce warunkiem bezawaryjnego użytkowania systemu dachowego jest zastosowanie odpowiedniej paroizolacji w połączeniu z membraną wstępnego krycia (MWK) o wysokiej paroprzepuszczalności.
Rolę membrany dachowej najprościej można opisać jako niewidoczny dla oka strażnik domowego ciepła i klimatu. Odpowiada za szczelność dachu i jego wentylację, od zewnątrz (przepływ powietrza wyprowadza skropliny, które zawsze gromadzą się pod połacią) oraz od wnętrza budynku (odprowadza parę wodną, jaka w naturalny sposób wytwarzana jest przez gospodarstwo domowe). Nie każda membrana dachowa jest taka sama, dlatego warto wiedzieć, jakie parametry świadczą o jej wysokiej jakości, aby dokonać właściwego wyboru z różnych materiałów dostępnych na rynku.
Z czego tworzona jest membrana dachowa?
Membrana dachowa to lekki produkt wykonany z polietylenu lub polipropylenu. Produkty o najlepszej jakości mają budowę warstwową i wzmocnienia z siatki. Nowoczesna membrana dachowa posiada co najmniej trzy warstwy: jedną, która przepuszcza w jedną stronę parę wodną, jaka gromadzi się we wnętrzu domu, drugą, która chroni warstwę środkową przed uszkodzeniem, i trzecią, która pełni dodatkową funkcję, np. zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Na membranie dachowej spoczywa kilka bardzo ważnych funkcji dla prawidłowego działania dachu. Po pierwsze, ochrania ona termoizolację dachu (np. wełnę mineralną) przed wilgocią, która osłabia jej skuteczność izolacyjną. Po drugie, chroni drewnianą konstrukcję dachu przed zamoknięciem pochodzącym z deszczu lub topiącego się śniegu, Po trzecie, dzięki mikroperforacji przepuszcza parę wodną gromadzącą się od wewnętrznej strony dachu w kierunku na zewnątrz, która również szkodzi więźbie oraz warstwie ociepleniowej.
Rodzaj membrany dachowej powinien być dobrany do rodzaju i funkcji pokrycia dachowego, ponieważ np. dachówka ceramiczna i blachodachówka w różny sposób zachowują się pod wpływem czynników atmosferycznych.
Membrana dachowa to niezbędny element sprawnie działającego systemu dachowego, o którym warto zdecydować na wczesnym etapie budowy domu. Zastosowanie wysokiej jakości membrany, właściwie dobranej do rodzaju pokrycia i przeznaczenia budynku, niesie ze sobą kilka istotnych korzyści:
Aby membrany dachowe spełniały swoje funkcje, należy obchodzić się z nimi w sposób, który nie narazi je na uszkodzenia mechaniczne w transporcie czy na placu budowy (takie jak przecięcie powierzchni). Choć standardowo materiał zabezpiecza się przed negatywnym działaniem promieniowania UV, nie można zbyt długo poddawać membrany dachowej na ekspozycję słoneczną i możliwie szybko zamknąć dach.
Membrany dachowe mogą spełniać różne zadania, dlatego należy je odpowiednio dobrać do miejsca, w których zostaną ułożone. Wyróżniamy:
Folie paroizolacyjne stanowią uzupełnienie membran dachowych. Układane od strony poddasza i montowane na stelażu podtrzymującym termoizolację (zwykle zasłonięte są płytą kartonowo-gipsową stosowaną do zabudowy skosów) chronią dach przed wnikaniem wilgoci z wnętrza budynku.
Jakość membran dachowych określają ich parametry techniczne, z których najważniejsze to:
Ponadto wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa posiada inne parametry, które powinien wziąć pod uwagę inwestor, aby zakupić odpowiedni produkt. Są to m.in.:
Na rynku membran dachowych znajduje się wiele podobnych produktów, dlatego warto zaufać renomowanym producentom oraz rekomendacjom producenta pokrycia dachowego. Okap czy kosze dachowe to miejsca, przy których wykonywane są różne czynności montażowe, a tym samym są bardziej narażone na przypadkowe uszkodzenia. Dlatego na skomplikowanym dach powinno się stosować dwie odmiany membran, czyli standardowe i o podwyższonej trwałości. W praktyce oznacza to, że inwestycja w membranę wysokiej jakości ułożonej przy wysokim poziomie wykonania pozwala cieszyć się dachem zachowującym szczelność z zewnątrz, odprowadzającym parę wodną i umożliwiającą montaż z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej.
Najważniejszymi czynnikami membran dachowych są: paroprzepuszczalność, dzięki której para wodna może opuścić warstwę termoizolacyjną i konstrukcję dachu, a także wytrzymałość na rozdarcia i odporność na promieniowanie UV, których wartości mieszczą się w ustalonych granicach. Im dach jest mniej stromy, tym bardziej zalecana jest większa gramatura membrany dachowej.
Wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa firmy Pruszyński to produkt układany bezpośrednio na izolacji cieplnej, a jej montaż powinien zawsze odbywać się w połączeniu z kontrłatą. Należy pamiętać, aby montaż membrany nastąpił po zakończeniu wszystkich robów budowlanych i instalacji, w tym wpustów dachowych, wywiewek kanalizacyjnych i obróbek blacharskich.
Przedstawiamy kolejne kroki układania membrany dachowej:
Wysokie wskaźniki paroprzepuszczalności membrany firmy Pruszyński sprawiają, że nie ma potrzeby pozostawiania szczeliny wentylacyjnej pomiędzy membraną a termoizolacją. Przy membranach wysokoparoprzepuszczalnych możliwie jest zaklejenie zakładów przy kalenicy oraz okapie, co chroni przed przenikaniem pod połać dachu wiatru i przed utratą ciepła.
Membrana dachowa nie może przepuszczać wody, za to powinna odprowadzać znacznie mniejsze od wody cząsteczki pary wodnej, jaka gromadzi się w budynku, np. w trakcie gotowania, prania czy kąpieli.
Membrana dachowa nie może przeciekać, ponieważ jej zadaniem jest odizolowanie warstwy ociepleniowej dachu od wilgoci. Przeciekanie wody oznacza, że doszło do uszkodzenia produktu lub membrana została nieprawidłowo zamontowana, np. nie pozostawiono wystarczająco szerokich zakładek.
Niewielkie uszkodzenia mechaniczne membrany dachowej można w prostu sposób zakleić za pomocą specjalistycznej, wodoodpornej taśmy butylowej. Jeśli uszkodzenie jest większe, niezbędne będzie załatanie dziury przez wymianę uszkodzonego pasa na wolny od wad i uszkodzeń zachowując odpowiedni zakład podczas klejenia.
Wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa jest niezbędna w budynkach mieszkalnych przy poddaszach użytkowych oraz tych, które wewnątrz powinny być suche i wentylowane. Jej montaż to zabezpieczenie wnętrza dachu przed zawilgoceniem i gwarancja prawidłowego funkcjonowania dachu przez długie lata.
W przypadku dachów z poddaszem nieużytkowym oraz w nieocieplonych dachach budynków przemysłowych czy magazynowych lepiej sprawdzi się membrana niskoparoprzepuszczalna, z uwagi na niski koszt i wysoką wytrzymałość mechaniczną.
Cena zależy od grubości membrany i jej właściwości paroprzepuszczalnych. Im lepszej jakości materiał zostanie ułożony na dachu, tym większa jest gwarancja jego prawidłowego funkcjonowania i żywotności. Największą cenę mają wysokoparoprzepuszczalne membrany wielowarstwowe o podwyższonej gramaturze (średnio 4,50 zł/metr kwadratowy), a najmniejszą membrany niskoparoprzepuszczalne o małej gramaturze (średni koszt 3,50 zł/metr kwadratowy).
Jeśli planujesz budowę lub remont dachu i interesują cię dachowe akcesoria do pokryć blaszanych, w tym wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe marki Blachy Pruszyński, skorzystaj z naszego katalogu lub skonsultuj się z naszym Doradcą Technicznym.
Budowa domu to niemały wydatek i każdy inwestor zdaje sobie z tego sprawę. Całkowite koszty zależą […]
Czytaj dalejW projekcje domu zazwyczaj określony jest już rodzaj pokrycia dachowego. Śmiało można stwierdzić, że najczęściej inwestorzy […]
Czytaj dalejNa wygląd naszego domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność znaczący wpływ ma […]
Czytaj dalej