Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
blachodachówki, dachy

Jak układać blachodachówkę w arkuszach

Blachodachówki w arkuszach są układane na dachach od dawna. Chociaż jest to rozwiązanie rozpowszechnione, to wcale nie znaczy, że nie stwarza problemów. Jak prawidłowo ułożyć blachodachówkę? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Blachodachówki w arkuszach to pokrycie dostarczane na plac budowy po przycięciu na odpowiedni wymiar. Zazwyczaj są dość długie, więc aby ich nie uszkodzić, należy obchodzić się nimi ostrożnie nie tylko podczas układania, ale również transportu i składowania oraz w razie konieczności przycinania. To ile osób jest potrzebnych do przenoszenia arkuszy, zależy od jego długości, ale przyjmuje się, że odstęp między jedną a drugą osobą to 1,5 m. Co ważne, arkusze należy przechowywać na płasko, muszą być oddzielone od podłoża (możemy ułożyć je na drewnianych paletach). Ponadto arkusze co około 1 m powinny być przedzielone drewnianymi przekładkami. Pamiętajmy także, że do cięcia blachodachówki służą wyłącznie nożyce ręczne lub elektryczne. Zakazane jest stosowanie szlifierki kątowej – iskry mogą zniszczyć powłokę dekoracyjno-ochronną, co dość szybko skutkuje ogniskami korozji.

blachodachowka na wymiar RUBIN

Ruszt z łat i kontrłat pod blachodachówki

Blachodachówki układamy na ruszcie wykonanym z łat i kontrłat – nawet jeśli zastosowano sztywne pokrycie. Co ważne, drewniane elementy muszą być koniecznie zaimpregnowane. Kontrłaty o wysokości minimum 40 mm przybijamy równolegle do krokwi. Ich zadaniem jest odsunięcie blaszanego pokrycia od warstwy hydroizolacyjnej, tworząc tym samym niezbędną przestrzeń wentylacyjną, umożliwiającą niczym niezakłócony przepływ powietrza. Powietrze będzie napływało od dołu połaci, a wylatywało przez kalenicę lub kominki wentylacyjne umieszczone w pokryciu blaszanym. Na kontrały przybija się łaty o szerokości minimum 50 mm – szerokość dostosowuje się do kąta nachylenia dachu i długości połaci – łaty przybijamy prostopadle do kontrał. Rozstaw łat należy dostosować do rodzaju blachodachówki – należy zawsze trzymać się wytycznych producenta pokrycia dachowego. Odległość między łatami zależy od rodzaju przykręcanej blachodachówki.

Konstrukcja drewniana, stelaż drewniany

Obróbki blacharskie i rynny

Zanim zaczniemy układać na dachu blachodachówkę, należy zamocować obróbki blacharskie. Można je kupić gotowe (wielu producentów np. Blachy Pruszyński ma je w swojej ofercie) lub samodzielnie wygiąć blachę płaską. Zaczynamy od tych umiejscowionych wzdłuż okapu – jedna obróbka osłania deskę okapową, druga tworzy tzw. pas nadrynnowy. Przed zamocowaniem pasa nadrynnowego przymocowujemy do krokwi lub sztywnego poszycia haki rynnowe (chyba że mają być przymocowane do deski czołowej) – tak samo zresztą jak rynny. W których miejscach są jeszcze niezbędne obróbki blacharskie? Montujemy je wzdłuż krawędzi dachu (zabezpieczamy w ten wiatrownice), na dnie koszy (czyli u zbiegu połaci) oraz wokół kominów. Wykorzystujemy do tego celu wkręty samonawiercające lub gwoździe dekarskie. Rozmieszczamy je co około 15 cm w dwóch rzędach przesuniętych między sobą.    

Montaż blachodachówki w arkuszach

Układanie arkuszy blachy zaczynamy od dolnego naroża dachu – lewego lub prawego – i przesuwamy się w stronę kalenicy. Blachę przykręcamy do łat za pomocą wkrętów farmerskich. Zalecane jest 6-9 sztuk wkrętów na 1 m2. Uważajmy, aby zbyt mocno nie dokręcić wkrętów, ponieważ uniemożliwimy w ten sposób ruchy pokrycia wywołane różnicą temperatur, co może doprowadzić do zdeformowania pokrycia. Natomiast niedokręcone wkręty nie utrzymają arkuszy na dachu podczas silnego wiatru. Wkręty są poprawnie dokręcone, jeśli krawędź uszczelki nieznacznie wystaje spod kołnierza dociskowego wkrętu. Pamiętajmy, że blachowkręty zawsze umieszczamy w dole fali lub innego przetłoczenia – w co drugiej fali i co drugi rząd przetłoczeń. Wyjątkiem są krawędzie dachu i kalenica – tu wkręty umieszczamy w każdym zagłębieniu fali. Arkusze blachodachówki należy zawsze układać z zachowaniem poziomych i pionowych zakładów. W zależności od modelu blachodachówki zakładki mogą mieć różną szerokość, chociaż najczęściej spotykana to 15 mm.

program promocyjny Wspolne Korzysci

Po ułożeniu blachodachówki

Gdy blachodachówką pokryliśmy już cały dach, montujemy gąsiory kalenicowe. Pamiętajmy o pozostawieniu około 5-centymetrowej szczeliny wentylacyjnej między schodzącymi się połaciami. Pod gąsiorami warto zamontować siatkę lub grzebień, które zabezpieczają dach przed zagnieżdżeniem się ptaków. Uwaga! Po dachu pokrytym blachodachówką chodzimy wyłącznie w obuwiu z miękką podeszwą. Jeśli dojdzie do porysowania blachy, miejsca uszkodzenia pokrywamy farbą zaprawkową.

Taśma kalenicowa

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

blachodachówki, dachy
Montaż wiatrownicy – jak poprawnie zamontować wiatrownicę

Wiatrownica – inaczej obróbka szczytowa czy wiatrówka – to typowa obróbka blacharska służąca do osłony bocznej […]

Czytaj dalej
dachy
Podłoża pod pokrycia blaszane

Na trwałość i poprawność wykonania pokrycia blaszanego w dużej mierze wpływa podłoże. Kiedyś powszechnie stosowano sztywne […]

Czytaj dalej
dachy
Jak wybrać odpowiednią membranę dachową?

Jak wybrać odpowiednią membranę dachową? Prawidłowo działający dach powinien chronić mieszkańców przed opadami, wiatrem i słońcem […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej