Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
panele dachowe, blachy trapezowe, blachodachówki, dachy

Jak obliczyć powierzchnię dachu?

Podczas budowy czy remontu domu niezbędne jest obliczenie powierzchni dachu. Taka informacja jest potrzebna, aby wyliczyć na przykład ilość materiałów budowlanych i oszacować koszt prac. W zależności od kształtu dachu, do obliczenia jego powierzchni stosujemy różne metody, które niekoniecznie wymagają wchodzenia na dach i są przydatne dla każdego, kto jest zaangażowany w proces powstawania dachu – cieśli, dekarza, sprzedawcy i samego inwestora.

Obliczenie połaci

Obliczenie powierzchni dachu jest czynnością niezbędną i warto wykonać je solidnie. Wstępna wycena materiałów na pokrycie dachu, akcesoriów czy robocizny opiera się na jego wyniku. Dodatkowo powierzchnię dachu obliczamy także, gdy ocieplamy poddasze czy montujemy system orynnowania. Zazwyczaj powierzchnia dachu podana jest w projekcie domu, ale jeśli nie ma tej informacji, to możemy skorzystać z rzutów dachu lub gotowego czy eksploatowanego już dachu (w przypadku remontu).

Najłatwiej będzie policzyć nam powierzchnię dachu, gdy jest on prosty, jednak ze skomplikowanymi i rozbudowanymi dachami również powinniśmy dać sobie radę – to matematyka na poziomie podstawowym. Pewnych trudności może przysporzyć dach niestandardowy, czyli na przykład posiadający lukarny lub wole oko. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby wyliczenia były dokładne i aby uniknąć niepotrzebnego rozczarowania, jak zmiana w kosztorysie (niekorzystna na rzecz inwestora) czy zakupienie zbyt małej ilości materiałów na budowę. Warto pamiętać, że podstawową jednostką miary powierzchni dachu jest metr kwadratowy (m2), więc wszystkie wymiary muszą być podawane w metrach (dla przypomnienia: 100 cm to 1 m).  Zapoznaj się ze sposobami pomiarów dla różnych typów dachów.

Jak obliczyć powierzchnię dachu z projektu?

Jeśli posiadamy projekt domu, a nie możemy znaleźć informacji o powierzchni dachu, w prosty sposób możemy ją obliczyć samodzielnie. W rzucie z góry podziel powierzchnię dachu na proste figury geometryczne (najlepiej prostokąty) i potem dodaj do siebie ich pola. Oczywiście, jeśli dach ma formą bardziej skomplikowaną (jak np. wole oko czy lukarny), musimy wykonać dodatkowe obliczenia, które mogą przysporzyć nam pewnych trudności.

Wykonawca czy sprzedawca do profesjonalnej wyceny będzie potrzebować dodatkowych parametrów, jak np. kąt nachylenia dachu, który nie w każdym przypadku jest taki sam, a wpływa na dobór pokrycia czy sposoby montażu. Profesjonaliści posługują się dokładnymi kalkulatorami i programami, na podstawie których sporządzają szczegółowe pomiary i wyliczenia ilości różnego rodzaju materiałów, które służą do budowy dachu. Mogą się one różnić od tych wykonanych w prosty sposób przez amatora.

Jak obliczyć powierzchnię dachu jedno- lub dwuspadowego

Najłatwiej jest obliczyć powierzchnię dachu, gdy ma on kształt kwadratu czy prostokąta. W takich przypadkach po prostu mnożymy szerokość (mierzoną po krawędzi bocznej) przez długość dachu (mierzoną po desce czołowej). W przypadku dachu dwuspadowego liczymy powierzchnię jednej połaci, potem drugiej i otrzymane wyniki sumujemy. Nie powinniśmy mieć również trudności, gdy dach jest trójkątny – wzór na pole trójkąta to połowa iloczynu podstawy i wysokości. Dla przykładu: powierzchnia dachu dwuspadowego, gdzie długość deski czołowej wynosi 10 m, a krawędzi bocznej wynosi 7 m (połacie są prostokątami), wynosi 10 m x 7 m x 2 = 140 m2

Konstrukcja, pomiar

Jak obliczyć powierzchnię dachu czterospadowego

I w tym przypadku nie jest to takie trudne. Postępujemy w podobny sposób jak w przypadku dachów dwuspadowych – czyli pole każdej połaci liczymy osobno i do siebie dodajemy. Co prawda, przeciwległe połacie powinny być identyczne, ale w praktyce mogą się nieznacznie rożnić, więc lepiej to sprawdzić. Dla przypomnienia, dach czterospadowy zbudowany jest z dwóch połaci o kształcie trapezu i dwóch trójkątnych. Wzór na pole trapezu to P = ½ · (a + b) ·h, gdzie: a, b – długości podstaw trapezu, h – wysokość trapezu (odległość między kalenicą a okapem). Natomiast wzór na pole trójkąta to P = ½ · a · h, gdzie: a – długość podstawy, h – wysokość trójkąta.

Odmianą dachu czterospadowego jest dach kopertowy, zbudowany z czterech identycznych trójkątów. Wystarczy znać pole powierzchni jednego trójkąta, pomnożyć go przez 4 i w ten sposób obliczymy powierzchnię dachu.

Jak obliczyć powierzchnię dachu wielospadowego

Jednak dachy przybierają bardziej skomplikowane kształty i wykonanie pomiarów powierzchni dachu nie jest już tak łatwe. Aby ułatwić sobie obliczenia powierzchni skomplikowanego dachu, możemy podzielić dach na mniejsze prostokąty czy trójkąty, a następnie obliczyć pola poszczególnych figur, a uzyskane wyniki zsumować. Inną metodą jest skorzystanie ze specjalnych programów komputerowych, które można znaleźć m.in. na stronach producentów dachówek czy blachodachówek. Pamiętajmy jednak, że samo obliczenie powierzchni dachu nie wystarczy, aby zamówić odpowiednią ilość materiału pokryciowego – ważny jest także kąt nachylenia połaci i rodzaj pokrycia dachowego. Na przykład, w przypadku blachodachówki trzeba dokupić zazwyczaj 20% więcej materiału, czyli obliczoną powierzchnię dachu należy pomnożyć przez 1,2 (przykład: z obliczeń wynika, że powierzchnia dachu wynosi 150 m2, a zatem w przybliżeniu powinniśmy zakupić 150 m2 x 1,2 = 180 m2 materiału).

W jaki sposób zmierzyć dach przy pomocy dalmierza?

Nie tylko profesjonaliści, ale majsterkowicze mają w swoim narzędziowym składziku elektroniczny dalmierz, działający na zasadzie lasera i elektronicznie wyświetlanych wyników. Dużym ułatwieniem są aplikacje (darmowe) na smartfon lub tablet, które można połączyć z dalmierzem za pośrednictwem Bluetooth i otrzymać wszystkie niezbędne wyliczenia. Pozwalają one na wykonanie zdjęć, szkiców, naniesienie pomiarów czy notatki. W jaki sposób wykorzystać to urządzenie do zmierzenia dachu? Wystarczy oddalić się od budynku w dogodnej odległości – tak, by widzieć krawędzie dachu i jego załamania, umieścić dalmierz na statywie, a następnie wskazać laserem punkty na dachu, pomiędzy którymi chcemy zmierzyć odległość. W zależności od typu dalmierza, warto zapoznać się z jego działaniem opisanym w instrukcji obsługi lub pokazanym w filmach instruktażowych dostępnych w internecie.

Podsumowując, podstawowa wiedza oraz narzędzia do obliczenia powierzchni dachu czy pomieszczenia są bardzo przydatne i wielu przypadkach poradzi sobie z nimi amator. Warto jednak zaufać wiedzy i doświadczeniu profesjonalnych firmy budowlanych czy dekarskich, które przy okazji dokonają dodatkowych niezbędnych wyliczeń, skracając tym samym czas przygotowań do rozpoczęcia budowy czy remontu wymarzonego domu.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

blachodachówki, dachy
Elementy konstrukcji dachu - jakie są?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Chroni nas przed działaniem czynników atmosferycznych, zapewnia izolację […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy
Jak układać blachy trapezowe na dachu?

Blachy trapezowe zazwyczaj pojawiają się na dachach budynków przemysłowych czy gospodarczych. Jednak coraz częściej także indywidualni […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy
Jak układać blachodachówkę w arkuszach

Blachodachówki w arkuszach są układane na dachach od dawna. Chociaż jest to rozwiązanie rozpowszechnione, to wcale […]

Czytaj dalej
dachy
Podłoża pod pokrycia blaszane

Na trwałość i poprawność wykonania pokrycia blaszanego w dużej mierze wpływa podłoże. Kiedyś powszechnie stosowano sztywne […]

Czytaj dalej
dachy
Geometria dachu - dlaczego jest ważna?

Geometria dachu – sprawdź przed ułożeniem pokrycia Blachodachówki montuje się łatwo i szybko. Jednak aby efekt […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy
Rodzaje pokryć dachowych - nie tylko blachodachówka

Jeśli mówimy o blaszanych pokryciach dachowych, to zazwyczaj mamy na myśli blachodachówki. Nic dziwnego, ponieważ większość […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej