Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
dachy

Jak chronić ręce przed pocięciem

Wszyscy podkreślają, jak ciężka jest praca dekarza. Nie ma się czemu dziwić, bo jest to „szczera prawda”. Po pierwsze jest to praca na wysokości, a po drugie bardzo często w ekstremalnych warunkach. Dlatego też dużą uwagę zwraca się na różne formy zabezpieczenia zdrowia i życia dekarza. Jednym -ale jak ważnym – z nich jest ochrona rąk przed pocięciem stalowym pokryciem.

Dekarz - Program promocyjny - Blachy Pruszynski

Efektem pracy dekarzy jest pokrycie dachowe, którego zadaniem jest ochrona domu przed destrukcyjnymi czynnikami atmosferycznymi i zewnętrznymi. Dlatego też musi być ono ułożone szczególnie dokładnie i zgodnie ze sztuką budowlaną. Bardzo często inwestorzy decydują się na pokrycia stalowe, np. blachodachówki czy blachę na rąbek stojący. Układając takie pokrycia na dachu, a także pracując na ziemi dekarze mają stały kontakt z ostrymi krawędziami (oraz narzędziami). Z tego powodu dekarze muszą być nie tylko ostrożny, ale wyposażeni w odzież ochronną. Niezbędne są więc nie tylko odpowiednie spodnie czy buty zapewniające komfort i bezpieczeństwo pracy. Należy również zatroszczyć się o ręce. Konieczne są więc rękawice ochronne.

Co mówią doświadczeni dekarze? Cena rękawic dekarskich

Wiele z naszych produktów i rozwiązań, powstaje w ścisłej współpracy z najlepszymi dekarzami, z którymi współpracujemy. Między innymi oni, na podstawie swojego wieloletnie doświadczenia zasugerowali kilka cech, które powinny mieć dobre rękawice dekarskie:

  • Powinny być elastyczne i dawać swobodę działania (przytrzymanie wkrętu, operowanie ołówkiem dekarskim)
  • Muszą być przeciwprzecięciowe (zwykłe „ogrodowe” rękawiczki, nawet z ochronną gumą, dają niewiele ochrony w kontakcie z blachą)
  • Posiadać wzmacniającą wkładkę po wewnętrznej stronie – najlepiej połączenie kevlaru z innymi włóknami lub skórzaną
  • Poziom zabezpieczenia – minimum 3
  • Być dopasowane do ręki użytkownika (korzystanie ze zbyt małych lub zbyt dużych rękawic potrafi mocno utrudnić pracę)

Przy spełnieniu tych kryteriów może się okazać, że porządne rękawice dekarskie mogą kosztować w przedziale od ok 60 pln do nawet 100 pln, ale zdecydowanie jest to wydatek, który warto rozważyć. Ewentualne uszkodzenia ręki, rany lub obrażenia w wyniku pracy, mogą skutkować opóźnieniami w pracy, a w dużo gorszych wypadkach poważną raną czy nawet uszczerbkiem sprawności palców. Warto też w związku z tym zastanowić się nad zakupem takich rękawic w dedykowanym sklepie dekarskim, gdzie wybór jest zdecydowanie większy i mamy pewność, że rękawice są dopuszczone do sprzedaży na rynku polskim, a także faktycznie są zrobione z materiałów, które widnieją na metce.

Nasi partnerzy, mogą skorzystać na przykład z oferty programu promocyjnego „Wspólne Korzyści„, gdzie wśród nagród, są dostępne fachowe rękawice dekarskie.

Rękawice dekarskie – niezbędne wyposażenie

Jak wcześniej wspomniano, układanie, załadunek czy rozładunek pokrycia stalowego niesie za sobą ryzyko skaleczenie dłoni, ale tylko w przypadku, gdy nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone. Najskuteczniejszym sposobem, aby ochronić ręce, jest noszenie podczas wszystkich prac dekarskich rękawic. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie dekarzowi bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że muszą być również wygodne, aby nie utrudniały pracy czy wręcz nie stwarzały zagrożenia utraty zdrowia. Dlatego też powinny na tyle grube, by skutecznie zabezpieczyć dłonie oraz tak dobrane, aby nie krępowały ruchów i nie zsuwały się z dłoni podczas pracy – warto je więc przymierzyć przed zakupem. Ale odpowiedni rozmiar to nie wszystko. Nie można założyć lepszych pierwszych rękawic. Najwyższe bezpieczeństwo zapewniają te o poziomie ochrony 4 (skala od 0 do 4). Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy rękawice oznaczone są symbolem CE – może go wydać wyłącznie jednostka notyfikowana, wykonanie rękawic określa europejska norma EN 420:2003. Znak CE poświadcza, że produkt spełnia wymogi UE i może być wprowadzony do sprzedaży na terenie Ekonomicznej Strefy Europejskiej.

Program promocyjny Blachy Pruszynski, Wspolne Korzysci

Odpowiednie rękawice dekarskie – na co zwrócić uwagę?

Rękawice dla dekarzy wykonane są z różnych materiałów – ale wszystkie są lekkie, elastyczne, wygodne i trwałe, nie tracą na jakości nawet po wielokrotnych praniach. Najważniejszą cechą rękawic ochronnych są właściwości przeciwprzecięciowe. Możemy zdecydować się na przykład na rękawice z przędzy rdzeniowej zawierającej włókna stali nierdzewnej oplecione bawełną lub przędzą poliamidową. Nakropek PVC ma zadanie zapewnienie pewnego i mocnego uchwytu. Dobrym wyborem będą również rękawice pokryte kevlarem i wzmocnione skórzaną wkładką. Dodatkowo rękawice z przędzy kevlar odznaczają się doskonałą odpornością termiczną, nadają się więc do zastosowań w ochronie przed czynnikami termicznymi. Skuteczną ochronę przed pocięciem stalowym pokryciem dachowym zapewnią również rękawice pokryte nitrylem. Oczywiście wszystkie rękawice są pięciopalcowe.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

blachodachówki, dachy
Odzież robocza dla dekarza

Dekarz pracuje w trudnych warunkach pogodowych prawie przez cały rok. Z tego też powodu bardzo ważne […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy
Montaż wiatrownicy – jak poprawnie zamontować wiatrownicę

Wiatrownica – inaczej obróbka szczytowa czy wiatrówka – to typowa obróbka blacharska służąca do osłony bocznej […]

Czytaj dalej
dachy
Cięcie blachy – jak i czym przycinać blachę?

Układając blaszane pokrycie czy też wykonując obróbki blacharskie, często musimy przyciąć blachę. Jak to zrobić poprawnie? […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej