Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
dachy

Innowacje w produkcji obróbek blacharskich

Obróbki blacharskie są integralną częścią każdego dachu. Zapewniają szczelność newralgicznych miejsc i estetyczne wykończenie przy szczytowych krawędziach dachu, chronią przed zacinającym deszczem i wiatrem. Dekarz może obróbki blacharskie zrobić sam i na nietypowym dachu na pewno skorzystamy z jego doświadczenia. Jednak na większości dachów warto skorzystać z gotowych elementów. Gotowe obróbki blacharskie są na bieżąco dostępne w ofercie, szybkie w montażu, a co najważniejsze – wykonane maszynowo, a więc z dużą precyzją i dokładnie w takim wykończeniu, jak całe pokrycie dachowe.


Innowacje w produkcji obróbek blacharskich

W jaki sposób technologie wpływają na efektywność produkcji i wykonywanie obróbek blacharskich?

Obróbka blacharska to nic innego jak odpowiednio przycięta i wyprofilowana blacha płaska. W ofercie Blachy Pruszyński dostępne są zarówno gotowe elementy uniwersalne, jak i obróbki blacharskie dla wybranych modeli dachów, a także na indywidualne zamówienie. Wszystkie mają wysoką jakość i długoletnią trwałość. Jakie obróbki blacharskie znajdują zastosowanie w pokryciach z blachy?

  • kalenice: jak kalenica prosta, stożkowa, baryłkowa, trapezowa, łączą dwie połacie dachu w najwyższym punkcie oraz zabezpieczają przed wodą i wiatrem
  • rynny koszowe o kącie krawędzi 120 stopni, o różnej wielkości, głębokości i profilu, służą do odprowadzania wody z połączenia dwóch połaci dachowych, które łączą się pod kątem
  • pas nadrynnowy – chroni krawędź dachu oraz umożliwia bezpieczne odprowadzenie wody z dachu do rynny,
  • pas podrynnowy – zapobiega wnikaniu wody deszczowej pod rynnę chroniąc tym samym konstrukcję dachu i elewację przed zawilgoceniem
  • łata okapowa wentylacyjna – drobne otwory od strony czoła umożliwiają właściwą wentylację pokrycia,
  • bariery śniegowe – ograniczają niekontrolowane zsuwanie się śniegu,
  • obróbki przyścienne montowane wzdłuż styku dachu z przyległą ścianą budynku albo ścianką komina; obróbki przyścienne powinno się łączyć z opaskami górnymi, również dostępnymi w ofercie,
  • wiatrownice boczne: zaciągane i panelowe-tłoczone prawe oraz lewe; wiatrownica wymaga zastosowania odpowiedniej rynienki odpływowej.

Poza standardowymi, w ofercie dostępne są też obróbki dedykowane pod konkretne modele blachodachówek, takie jak, REGLE, blachodachówka PŁASKA czy panele na rąbek. Jest to specjalnie profilowana listwa podkalenicowa i łata okapowa wentylacyjna, które przygotowane są tak, aby ułatwić montaż (nie trzeba na przykład wycinać w kalenicy miejsc na rąbek ani stosować dodatkowych uszczelek).

Pamiętajmy, że o tym, czy połączenie będzie szczelne i estetyczne, decyduje dokładność i solidność wykonania, a także dopasowanie blachy do konkretnego modelu pokrycia. Gotowe obróbki blacharskie dają klientom pewność, że nawet dekarz bez wieloletniego doświadczenia dobrze poradzi sobie na naszym dachu. Oczywiście należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby podczas docinania czy doginania blachy używać profesjonalnych narzędzi, które nie uszkodzą powłok ochronnych.

Innowacje w produkcji obróbek blacharskich

Innowacje w produkcji obróbek blacharskich

Wielozadaniowy park maszynowy, w którym działają prasy zaginające, wykrawarki, gilotyny 7 m i maszyny do obróbki cieńszych blach, sprawia, że gotowe elementy spełniają wszelkie oczekiwania klientów. Co oferujemy w pakiecie z wysoką jakością?

Łatwość i poprawność montażu

Produkowane maszynowo gotowe elementy mają zawsze powtarzalne wymiary i parametry techniczne, a wszystkie otwory i zagięcia są przygotowane fabrycznie. Dzięki temu montaż jest łatwiejszy, szybszy, a ryzyko błędu wykonawczego ograniczone do minimum.

Dopasowanie do dachu

Większość obróbek jest uniwersalna, pasują i do blachodachówek ciętych na wymiar, i pod blachodachówki panelowe. Szeroka oferta powłok i kolorów pozwala dopasować blachy do każdego zamówienia. Ponadto wykończenie obróbki blacharskiej, rodzaj powłoki, jej kolor i trwałość idealnie odpowiadają temu, jaki ma blacha na dachu.

Trwałość blachy

Wysokiej jakości blacha w połączeniu z maszynową produkcją na najnowszych liniach technologicznych zapewniają najwyższe parametry produktu końcowego. Trwałość obróbek bezpośrednio wpływa na żywotność, jaką będzie miał cały dach.

Krótszy czas realizacji

Oszczędność czasu to ważna zaleta i dla dekarza, i dla inwestora. Fachowcy, mając do dyspozycji gotowe obróbki blacharskie, nie muszą ich na placu budowy ciąć ani zaginać, więc dach jest gotowy szybciej.

Innowacje a wpływ na trwałość i wytrzymałość obróbek blacharskich

Poza precyzyjnym formatowaniem i profilowaniem blachy na obróbki, maszynowa produkcja zapewnia najwyższą jakość wykończenia, korzystnie wpływając na trwałość i wygląd dachu. Fabryczne wykonywanie elementów zapewnia jakość równą tej, jaką ma pokrycie dachowe. Największe znaczenia mają zastosowane powłoki ochronne, zapewniające odporność na zarysowania, promieniowanie UV, deszcz, a także zanieczyszczenia środowiskowe. Najtrwalsze są powłoki poliuretanowe, zaraz za nimi plasują się powłoki poliuretanowo-poliestrowe, a najmniej żywotne są powłoki poliestrowe.

Innowacje w produkcji obróbek blacharskich

Przewidywane trendy w produkcji obróbek blacharskich

Analizując rozwój rynku, widać, że coraz cenniejszą walutą staje się czas, a gotowe obróbki blacharskie to realny sposób na jego skrócenie. Nie ulega więc wątpliwości, że coraz więcej dekarzy będzie z nich korzystać. Oferta prawdopodobnie stopniowo rozszerzy się na rozwiązania dedykowane konkretnym modelom pokryć, a uniwersalne pozostaną obróbki typowe dla każdego dachu, takie jak pas nadrynnowy, pas podrynnowy czy rynny koszowe. Z pewnością też coraz większy nacisk producenci kłaść będą na końcową jakość.

Innowacje w produkcji obróbek blacharskich

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

blachy trapezowe, blachodachówki, dachy
Jak dobrać kolor dachu z blachy do stylu domu i otoczenia? Inspiracje i trendy na 2023 rok

Kolor dachu nadaje całemu budynkowi konkretnego charakteru. Zobacz, który wybrać w 2023 roku. Wielu z nas […]

Czytaj dalej
dachy
Ceny blachodachówki za m2 w 2023. Jakie są? Od czego zależą?

Blachodachówka cieszy się dobrą opinią wśród wykonawców i inwestorów jako nowoczesny, uniwersalny i ekonomiczny materiał na […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy
Na co zwrócić uwagę kupując blachodachówkę?

W projekcje domu zazwyczaj określony jest już rodzaj pokrycia dachowego. Śmiało można stwierdzić, że najczęściej inwestorzy […]

Czytaj dalej
dachy
Jaki dach wybrać - rodzaje dachów

Na  wygląd naszego domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność znaczący wpływ ma […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej