Blacha trapezowa elewacyjna to nowoczesny wygląd i trwałość.
Współczesne budownictwo zarówno mieszkaniowe, jak i przemysłowe jest bardzo wymagające. Na szczęście nowoczesne materiały umożliwiają kreatywnym projektantom czy odważnym inwestorom na realizację każdej wizji i to niezależnie od przeznaczenia budynku. Jednym z takich materiałów jest blacha trapezowa doskonale sprawdzająca się na modernistycznych budynkach mieszkalnych, ale nie tylko. To także doskonały w wybór w przypadku dużych obiektów przemysłowych czy użyteczności publicznej.
Jak wskazuje nazwa, blacha trapezowa ma symetryczne przetłoczenia w kształcie trapezu i produkowana jest z blachy stalowej ocynkowanej, alucynkowanej i powlekanej lub aluminiowej powlekanej. Z jednej strony blacha stalowa pokryta jest powłoką ochronno-dekoracyjną, a z drugiej lakierem podkładowym. Wybór powłoki ochronnej ma znaczenie nie tylko z uwagi na wyboru koloru, ale również określa właściwości użytkowe blach trapezowych. Możemy się spotkać – tak jak w przypadku blachodachówek – z powłokami poliestrowymi, poliuretanowymi lub hybrydowymi. Pamiętajmy, że od rodzaju zastosowanej powłoki zależy trwałość blachy trapezowej oraz długość gwarancji udzielanej na nią przez producenta. Co ważne, aby blacha elewacyjna przetrwała na ścianach budynku przez wiele lat, należy przede wszystkim wybrać produkty renomowanego producenta, np. Blachy Pruszyński, który gwarantuje najwyższą jakość stali oraz odpowiednią grubość powłoki ochronnej.
Producenci oferują różne rodzaje blachy trapezowej – różnią się przede wszystkim wysokością przetłoczenia. Na ścianach zewnętrznych sprawdzi się blacha trapezowa elewacyjna o niskim profilu T6-T60 (wysokość profilu od 6 do 60 mm). Oczywiście blachy trapezowe można zastosować na dachach – wybieramy te o wysokim profilu. Jeśli zamierzamy zastosować blachę trapezową na dachu domu jednorodzinnego, to wysokość przetłoczenia może wynieść 14 mm (T14-T60). Wyższe profile, np. T50-T200, przeznaczone są do pokryć dachowych dużych obiektów przemysłowych, usługowych, handlowych czy hal produkcyjnych. Blacha trapezowa oferowana jest w różnych grubościach. Najczęściej grubość blachy waha się od 0,5 do 1,5 mm, chociaż dostępne są grubsze.
Jakie są zalety elewacyjnej blachy trapezowej?
Dlaczego blachy trapezowe to doskonały materiał na elewacje?
Blacha trapezowa daje bardzo jednolity efekt, który tworzą powtarzające się podłużne, równomiernie ciągnące się przetłoczenia w formie pasów, podkreślając estetyczny i nietuzinkowy, styl.
Blachą trapezową można wykańczać zarówno nowe budynki, jak i poddawane modernizacji. Mogą być wykorzystywane w projektach minimalistycznych, nowoczesnych oraz tradycyjnych budynków.
Bogata kolorystyka blach trapezowych umożliwia realizację każdej wizji architekta czy inwestora. Niesłabnącą popularnością od kilku sezonów cieszą się blachy trapezowe w szarościach: od jasnych po ciemne. Chociaż równie atrakcyjnie będzie wyglądała blacha trapezowa w odcieniu złotego dębu. Potrzebujesz innego koloru blachy? Znajdziesz go na pewno w ofercie firmy Blachy Pruszyński – nawet pomarańczowy czy niebieski.
Blachą elewacyjną możemy pokryć całe ściany zewnętrzne lub tylko ich fragmenty. Szykownym pewniakiem jest jej połączenie z tynkiem w odcieniach bieli lub szarości. Ale też blacha elewacyjna idealnie współgra z drewnem. Zestawienie zimnej w odbiorze blachy z ciepłym drewnem przełamuje standardy i surowość blachy, stwarzając gustowny, domowy klimat. Stal możemy również zestawić z czerwienią klinkieru, ożywiając elewację i nadając domowi charakter loftowy lub rustykalny. Ponadczasowym i oryginalnym rozwiązaniem jest również kolaż blachy ze strukturalnymi bloczkami betonowymi lub kamieniem łupanym, np. piaskowcem czy wapieniem.
Renomowani producenci blachy trapezowej – np. Blachy Pruszyński – kładą duży nacisk na jakość swoich wyrobów. Dzięki czemu blacha trapezowa charakteryzuje się dużą trwałością, sztywnością konstrukcji, jest odporna na wysokie i niskie temperatury, czynniki atmosferyczne (nawet ekstremalne) oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jest lekka, nie nasiąka wodą, nie zmienia więc swojego ciężaru.
Pokrycie z blachy trapezowej tworzy trwałą i szczelną powłokę, przez co wilgoć nie przedostaje się do wnętrza budynku.
Trwałość blach trapezowych ocynkowanych szacuje się na minimum 25 lat, a blach wielowarstwowych z powłoką poliuretanową na 40-50 lat.
Blacha elewacyjna jest stosunkowo tania i łatwa w montażu, więc możemy obniżyć i tak już wysokie koszty budowy domu, a wykończenie ścian nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Elewacja z blachy trapezowej jest łatwa w utrzymaniu czystości.
Blacha stalowa elewacyjna sprzedawana jest w arkuszach przycinanych na odpowiedni wymiar zgodnie z indywidualnym zamówieniem.
Szukasz trwałej i estetycznej blachy trapezowej?
Wypełnij formularz kontaktowy, aby dowiedzieć się więcej o naszych produktach. Pomożemy wybrać idealną blachę trapezową do Twojego projektu.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące blachy trapezowej
Ile lat wytrzyma blacha trapezowa?
Blacha trapezowa jest popularnym materiałem stosowanym w budownictwie. Jest lekka, ale jednocześnie wytrzymała i trwała. W przypadku wersji ocynkowanej, blacha trapezowa wytrzymuje okres ok. 20-25 lat, a w wersji z nowoczesną powłoką ochronną np. poliuretanową nawet do 60-65 lat. Na trwałość blachy trapezowej ma również duży wpływ prawidłowy montaż i warunki występujące w miejscu użytkowania, jak zanieczyszczenie powietrza, kwaśne deszcze, itp.
Jak łączyć arkusze blachy trapezowej?
Montaż blachy trapezowej powinno zaczynać się w kierunku przeciwnym do kierunku z którego wiatr wieje najczęściej. Arkusze łączy się ze sobą na długości w górze profilu, a do łat przykręca w dole fali. Blachy trapezowe, których profil ma wysokość 35 mm i więcej powinny być łączone na zakładce wzdłużnej na górnej podstawie trapezu. Zapraszamy też do zapoznania się z pełnym opisem szczegółów montażu w naszej sekcji Warto wiedzieć w artykule: MONTAŻ BLACHY TRAPEZOWEJ, KROK PO KROKU
Jak przymocować blachę trapezową?
Do montażu blach należy stosować ocynkowane i powlekane wkręty farmerskie w przypadku drewnianej konstrukcji dachu, lub wkrętów samowiercących – do konstrukcji stalowej. Chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do naszej instrukcji montażu blach trapezowych: INSTRUKCJE MONTAZU
Czym się różni Blacha trapezowa T14 od T18?
Blacha trapezowa T14 i T18 różnią się ilością przetłoczeń na szerokości arkusza oraz wysokością profilu, gdzie T14 ma profil o wysokości 14 mm, a T18 ma profil o wysokości 18 mm (jest nieco „wyższy”, ale też trochę sztywniejszy od trapezu T14). Oba typy trapezów, ze względu na wysokość profilu przeznaczone są do wykorzystania w budownictwe indywidualnym z zastosowaniem na ogrodzenia, dachy garaży, szop czy stodół. Z kolei na dachy domów, klienci częściej wybierają trapezy o nieco wyższym profilu, takie jak np. dedykowany trapez TP26 – SUPER czy bardzo popularny T35E
Jakie są kolory blachy trapezowej?
Blachy trapezowe dostępne są w bogatej kolorystce umożliwiającej dobór do indywidualizowanych potrzeb inwestora czy wymagań projektu budowlanego. Dzięki temu można wybrać kolor dachu, który najlepiej pasuje do elewacji budynku lub otoczenia. Pełna kolorystka podana jest na naszej stronie internetowej przy każdym z produktów.
Jakie są rodzaje powłok stosowanych do blach trapezowych – z czego sa wykonane i czym pokryte?
Blachy trapezowe dostępne są w wielu powłokach ochronnych różniących się parametrami wytrzymałościowymi. Wszystkie blachy zabezpieczone są obustronnie warstwą cynku, która chroni stal przed perforacją blach i powłoką ochronną poliestrową lub poliuretanową dostępną w wielu kolorach, która chroni powłokę cynku przed korozją. Warto pamiętać, że trwałość powłoki zależy w dużej mierze od jej spójności. Jakiekolwiek uszkodzenie fizyczne naruszające integralność powłoki ochronnej, może spowodować szybszą degradację powłoki i samej blachy w okolicach. Dlatego warto od razu zabezpieczać takie miejsca przy pomocy specjalnych lakierów zaprawkowych.
Ile kosztuje m2 blachy trapezowej?
Koszt blachy trapezowej za m2 jest uzależniony od kilku czynników, w tym wysokości profilu, grubości blachy oraz rodzaju powłoki w tym powłoki ochronnej. Najmniej kosztowna blacha trapezowa to zwykle ta o najmniejszej grubości i najniższym profilu z powłoką metaliczną (ocynk) bez dodatkowej powłoki zabezpieczającej. W przypadku wyliczenia ceny za metr kwadratowy dużą rolę odgrywa wysokość przetłoczenia blachy trapezowej. Im niższy profil, tym większa powierzchnia krycia, ale też niższa sztywność (najwyższą sztywność mają trapezy konstrukcyjne). Wynika to ze specyfiki produkcji – wszystkie blachy trapezowe są profilowane z kręgów blachy, które mają wystandardyzowaną szerokość. Szerzej opisujemy naszym poradniku, w sekcji Warto Wiedzieć: Czynniki wpływające na cenę blachy trapezowej – analiza