Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
blachodachówki

Blachodachówka – transport i składowanie

Bezpieczny transport i składowanie blachodachówki

Aby dach naszego domu wyglądał estetycznie i spełniał swoje funkcje przez wiele lat, a także  by nie stracić gwarancji producenta, blachodachówka powinna być transportowana i składowana na placu budowy w odpowiedni sposób.

Zdarza się, że skuszeni atrakcyjną ceną kupujemy blachodachówkę na długo przed układaniem pokrycia dachowego. Jeśli więc materiał będzie musiał poczekać kilka czy kilkanaście tygodni na montaż, to aby uniknąć uszkodzenia jego struktury czy zapobiec deformacji, musimy zadbać o odpowiedni transport, rozładunek i przechowywanie blachy. Jest to również ważne w przypadku, gdy blaszane pokrycie jest układane od razu po dostarczeniu na plac budowy. Warto jeszcze raz podkreślić, że prawidłowy transport blachodachówki i jej właściwe przechowywanie przed montażem jest warunkiem pozytywnego rozpatrzenia gwarancji przez producenta.

Bezpieczny transport i składowanie blachodachówki

Transport blachodachówki w arkuszach i blachodachówki panelowej

Zazwyczaj nie przewozimy arkuszy blachy samodzielnie, ale warto wiedzieć, jak powinna być transportowana i co powinno nas zaniepokoić, gdy pokrycie dachowe zostanie dostarczone na plac budowy. Transport blachodachówek najczęściej odbywa się samochodem dostawczym z otwartą platformą – ułatwi to załadunek i rozładunek. Pokrycie powinno być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi, gdyż grozi jej korozja. Żaden arkusz nie może wystawać poza obręb pojazdu. Arkusze muszą być przymocowane tak, aby podczas transportu nie podskakiwały i nie przesuwały się. Niestety na powstałe w czasie nieprawidłowego transportu uszkodzenia producent nie udziela gwarancji. Blachodachówki panelowe mają niewielkie wymiary. Pakiety – ułożone na palecie – składają się z kilkunastu arkuszy oddzielonych od siebie specjalnymi styropianowymi przekładkami (odwzorowują geometrię blachodachówki). Zadaniem przekładek jest stabilizacja poszczególnych arkuszy. Jeśli zauważymy jakiekolwiek braki, błędy w dostawie czy uszkodzenia powstałe podczas transportu, to musimy je zgłosić do dostawcy (mamy na to 7 dni) oraz odnotować w dokumencie dostawy, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach dla każdej ze stron.

Składowanie, budowa, panel na rąbek, przechowywanie

Składowanie i rozładunek blachodachówki ciętej na wymiar

Jeśli arkusze są duże, to do ich rozładunku potrzeba kilku osób, aby nie powyginać blachy. Na 1 m.b. arkusza powinna przypadać minimum 1 osoba. Na przykład, jeśli długość arkusza jest większa niż 6 m.b., to do jego rozładunku potrzebnych będzie 6 osób – po 3 z każdej strony. Arkusze należy przenosić pojedynczo, pionowo i chwytać w miejscach przetłoczeń tam, gdzie są najsztywniejsze. Nie należy ich odginać, bo potem pokrycie może być nieszczelne, ani przeciągać jednego po drugim, żeby powłoka się nie porysowała. Nie wolno ich także przesuwać po ziemi, ponieważ powstałe zarysowania obniżą trwałość pokrycia z blachy. Blachodachówek nie należy kłaść na ziemi. Musimy zapewnić im minimum 20-centymetrową podstawę z drewna. Arkusze blachy układa się na płasko, jeden na drugim do wysokości maksymalnie 1 m. Poszczególne arkusze muszą być oddzielone od siebie drewnianymi klockami, co umożliwi swobodną cyrkulację powietrza. Brak właściwej wentylacji może doprowadzić do kondensacji pary wodnej, co może doprowadzić do odbarwienia i odparzeń blachy. Oczywiście takie uszkodzenia, jako wynik złego składowania blachodachówki, nie są objęte gwarancją. Całość przykrywamy folią, chroniąc w ten sposób materiał pokryciowy przed opadami atmosferycznymi. Jeśli zamierzamy składować blaszane pokrycie dachowe przez dłuższy czas, to umieśćmy je w suchym i przewiewnym budynku, na równym i twardym podłożu, z dala od środków chemicznych, które mogłyby wejść w reakcję z blachą. Postępujemy z nimi tak samo, czyli przekładami listewkami i izolujemy od podłoża. Pamiętajmy jednak, że aby nie stracić gwarancji producenta,  blachodachówkę na placu budowy możemy magazynować maksymalnie 6 miesięcy.

Jeśli podczas transportu, rozładunku czy przechowywania powstaną uszkodzenia i zadrapania, to bezzwłocznie zabezpieczmy te miejsca lakierem bezbarwnym. W razie zamoczenia blachy należy bezwzględnie wysuszyć wszystkie arkusze. Składowanie mokrej blachy może spowodować odparzenie powłoki lakierniczej lub doprowadzić do ognisk korozji.

Składowanie i rozładunek blachodachówki ciętej na wymiar

Składowanie blachodachówek panelowych

Pakiety blachodachówek panelowych są nieduże i lekkie. Do ich przenoszenia wystarczą dwie osoby. Jeśli mają być układane za kilka-kilkanaście dni, to możemy przechowywać je w oryginalnym opakowaniu na przykład pod plandeką – plandeka nie może dotykać blachy, ponieważ mogą zajść niepożądane reakcje. Składujemy po maksymalnie 3 paczki jedna na drugiej, każdą warstwę oddzielamy listwami. Wyższy stos może spowodować odkształcenia arkuszy, a to z kolei utrudnić montaż pokrycia blaszanego. Paczek nie wolno układać bezpośrednio na ziemi. Składujemy je na europaletach lub rozstawionych co około 1 m podporach wysokości około 20 cm (np. deskach leżących na drewnianych klockach lub bloczkach betonowych). Jeśli blachodachówka nie została ułożona przez 3 miesiące, to po tym czasie musimy rozciąć folię produkcyjną oraz poszczególne arkusze przełożyć cienkimi listwami – w ten sposób zapewnimy wokół nich odpowiednią cyrkulację powietrza.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Nowoczesne dachy - trendy i wyzwania

Minimalizm nadal jest w modzie. I nie chodzi tu tylko o wystrój wnętrz. Trend ten mocno […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy
Rodzaje pokryć dachowych - nie tylko blachodachówka

Jeśli mówimy o blaszanych pokryciach dachowych, to zazwyczaj mamy na myśli blachodachówki. Nic dziwnego, ponieważ większość […]

Czytaj dalej
dachy
Jaki dach wybrać - rodzaje dachów

Na  wygląd naszego domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność znaczący wpływ ma […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej