Przeglądaj stronę jako: Wykonawca
MENU
blachodachówki, dachy

Blachodachówka modułowa na dach. Czy to dobre rozwiązanie?

Blachodachówki to ceniony przez inwestorów, a także wykonawców materiał pokryciowy. Nic dziwnego, oprócz świetnych parametrów użytkowych i technicznych doskonale sprawdzają się na dachach zarówno domów w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Obecnie zazwyczaj wybierane są blachodachówki modułowe. Dlaczego właśnie to pokrycie dachowe jest tak popularne? Jakie są jego zalety i wady?

Blachodachówka modułowa na dach. Czy to dobre rozwiązanie?

Czym jest blachodachówka modułowa?

Blachodachówki modułowe to niewielkie, prostokątne arkusze, które mają takie same, zestandaryzowane wymiary i tworzą wraz z obróbkami blacharskimi kompletny system dachowy, gotowy od razu do montażu. Trzeba jednak pamiętać, że zakres wielkości arkuszy jest różny w zależności od producenta. Na przykład blachodachówki panelowe Blachy Pruszyński dostępne są w kilku długościach 320 lub 700 mm odpowiednio jedno- i dwumodułowe. Blachodachówki modułowe powstają z blachy stalowej ocynkowanej powlekanej takimi samymi powłokami ochronno-dekoracyjnymi (zazwyczaj poliestrowymi i poliuretanowymi lub ich hybrydami) jak blachodachówki cięte na wymiar, zabezpieczając pokrycie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez czynniki atmosferyczne, środowiskowe oraz mechaniczne. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej oraz wzorach (mogą przypominać tradycyjną dachówkę ceramiczną, betonową, a nawet gonty drewniane), dzięki czemu można dopasować je do każdego stylu budynku.

Warto podkreślić, że dzięki niedużemu rozmiarowi paneli udało się obniżyć zużycie materiału co jest szczególnie istotne w przypadku dachów wielopołaciowych i wpływa na obniżenie kosztu ich wykonania.

Blachodachówka modułowa na dach. Czy to dobre rozwiązanie?
Blachodachówka panelowa TIGRA

Zalety blachodachówki modułowej

Blachodachówki modułowe powstały, aby zaspokoić potrzeby inwestorów i wykonawców, wypierając powoli blachodachówki cięte na wymiar. Mały format ułatwia obliczenie niezbędnej ilości materiału wykończeniowego, a do jej wyliczenia wystarczy jedynie informacja o powierzchni dachu. Jakie jeszcze zalety blachodachówki modułowej wpływają na jej popularność?

  • Na każdy dach. Duża różnorodność modeli blachodachówek modułowych – występują w wielu kolorach i teksturach – umożliwia ich zastosowanie na każdym domu, zarówno w stylu minimalistycznym, jak i klasycznym, a także dworkowych oraz dostosowanie się do otoczenia.
  • Trwałość na lata. Blachodachówki modułowe produkowane są z blachy obustronnie ocynkowanej i pokryte są różnymi powłokami zabezpieczającymi, które decydują o trwałości pokrycia, czyli w jakim stopniu jest one odporne na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych, środowiskowych oraz uszkodzenia mechaniczne.
  • Łatwy transport. Z racji swojej niewielkiej powierzchni blachodachówki pakowane są na europaletach i dodatkowo zabezpieczone są folią ochronną. Dlatego ich transport, ładunek i rozładunek nie stwarza żadnych problemów. W praktyce eliminuje to ryzyko, że blacha pognie się, odkształci czy porysuje. Warto wspomnieć, że na jednej standardowej europalecie zmieści się materiał na średniej wielkości dach.
  • Minimalne odpady. Także ze względu na niewielkie wymiary blachodachówka modułowa nie wymaga licznych cięć nawet w przypadku krycia dachu o skomplikowanej budowie. Oczywiście nie obędzie się bez odpadów, ale zazwyczaj wynoszą one tylko 5% zamówionego towaru.
  • Dostępna od ręki. Blachodachówka modułowa jest praktycznie dostępna od ręki, a w razie potrzeby możemy ją dokupić bez konieczności długiego czekania na zamówiony towar, co ma szczególne znaczenie w sezonie budowlanym. Zazwyczaj niewykorzystany materiał  możemy również zwrócić sprzedawcy.  
  • Łatwość montażu. Dużą zaletą blachodachówek modułowych jest szybki i łatwy montaż, co minimalizuje ryzyko błędów wykonawczych. Dekarze również doceniają zdecydowaną poprawę komfortu i bezpieczeństwa ich pracy ze względu na możliwość montażu blachodachówek panelowych od góry do dołu po wcześniejszym uzbrojeniu połaci dachowych w systemowe – gotowe obróbki blacharskie. To istotne w przypadku dachów o dużym kącie nachylenia. Symetryczny kształt blachodachówek (Tigra, Fiord, Ren, Loara, Modus) pozwala na zmianę kierunku montażu w zależności od wymagań technicznych i estetycznych co wpływa na uzyskanie najwyższych walorów estetycznych całego pokrycia dachowego. Gotowe gniazda montażowe stabilizują pozycję wkrętów oraz prawidłowego ustawienia arkuszy względem siebie.

Podsumowując, pokrycie dachowe z blachodachówek modułowych jest trwałe, wytrzymałe, efektowne, komfortowe, wygodne w użytkowaniu i ekonomiczne, a także łatwe w montażu, transporcie oraz organizacji placu budowy. Jest także lekkie, więc nie obciąża konstrukcji dachu. Pamiętajmy, że gwarancją jakości jest kupno pokryć dachowych pochodzących od sprawdzonego i renomowanego producenta. Na przykład firma Blachy Pruszyński może pochwalić się zaawansowanymi liniami technologicznymi, a także profesjonalnymi laboratoriami. Ponadto doradcy techniczni w każdym momencie, czy to podczas budowy dachu, czy w czasie eksploatacji służą radą i pomocą.

Blachodachówka modułowa na dach. Czy to dobre rozwiązanie?

Czy blachodachówka modułowa jest odpowiednia dla każdego typu dachu?

Decydując się na pokrycie z blachodachówki modułowej, mamy do wyboru bardzo dużo wzorów – od zupełnie prostych po wyszukane kształty. W związku z tym tego typu pokrycie dachowe doceniają architekci i inwestorzy, z powodzeniem wykorzystując je zarówno do zrealizowania minimalistycznych projektów domów, np. w przypadku dużych dachów w modnych stodołach, jak i tych, gdzie ważne oraz wymagane jest zachowanie klasycznego wyglądu. Urozmaicona jest także kolorystyka pokryć blaszanych, gdyż większość producentów oferuje naprawdę szeroki wachlarz barw. Nawet popularny szary dostępny jest w kilku odcieniach.

Jak wspomniano, blachodachówka modułowa doskonale wygląda na każdym domu, oczywiście pod warunkiem, że dopasujemy ją do charakteru budynku. Jaką blachodachówkę modułową oferuje firma Blachy Pruszyński?

  • W minimalistyczny styl idealnie wpisze się np. blachodachówka modułowa PŁASKA oraz PŁASKA PLUS. Te pokrycia dachowe są odpowiedzią na niczym niezakłócone formy, które od kilku sezonów dominują w budownictwie. Nowoczesny styl domu podkreśli pokrycie w kolorze antracytowym lub czarnym.
  • Atutem modelu TIGRA jest subtelna nanofala i delikatne poprzeczne przetłoczenia. Blacha modułowa TIGRA ułożona na dachu przypomina tabliczkę czekolady.
  • Blachodachówka modułowa FIORD zachwyca zdecydowanymi przetłoczeniami w stylu skandynawskim, które jednocześnie poprawiają sztywność panelu. Przeznaczona przede wszystkim na dachy domów w nowoczesnym budownictwie.
  • Niepowtarzalny charakter domu uzyskamy, stosując np. blachodachówkę REN.
  • Jeśli stawiamy na tradycyjne kształty, to dobrym wyborem będą nowoczesne modele SZAFIR i LOARA.
  • Natomiast na skomplikowanych połaciach sprawdzi się dostępna w postaci dwumodułowych paneli blachodachówka MODUS, która gwarantuje minimalną ilość odpadów.
  • W przypadku domów z bali jako pokrycie dachów sprawdzą się panele REGLE.

Niezaprzeczalne walory estetyczne i użytkowe blachodachówek modułowych dają zatem niemal nieograniczone możliwości w zakresie aranżacji własnego dachu, a co za tym idzie i domu. Blachodachówkami modułowymi można z powodzeniem pokrywać dachy proste jedno- czy dwuspadowe, a także rozbudowane, wielopołaciowe o różnych kątach nachylenia. Sprawdzą się także podczas renowacji dachów.

Blachodachówka modułowa na dach. Czy to dobre rozwiązanie?

Jakie są ograniczenia w stosowaniu blachodachówki modułowej?

Wady blachodachówki modułowej? Raczej ich nie znajdziemy, chociaż blachodachówka modułowa ma nieliczne ograniczenia.

  • Najniższy dopuszczalny kąt nachylenia połaci dachowych w przypadku blachodachówek modułowych falistych to 9 st, jednak zalecany do ich montażu ze względu na wysokość przetłoczeń poprzecznych to w większości 15 st. Dla blachodachówek modułowych płaskich ze względu na ich konstrukcję zaleca się montaż na dachu o kącie nachylenia od 25 st.
  • Podkonstrukcja do montażu blachodachówek modułowych powinna być przygotowana w sposób zapewniający równe i stabilne podłoże. Proces ten nie różni się niczym w odniesieniu do blachodachówek ciętych na wymiar czy dachówek. Należy zadbać o odpowiedniej jakości drewno, najlepiej w klasie C24, a jego przekrój dobrać do wytycznych producenta zawartych w instrukcji montażu produktu. Zwykle dla blachodachówek modułowych jest to łata o przekroju 40×50 mm lub 40×60 mm, montowana w rozstawie 350 mm. Wyjątkiem są blachodachówki jednomodułowe dla których ze względu na technikę montażu powinno się stosować łaty o przekroju 40×50 mm.
  • W przypadku montażu blachodachówek modułowych istotne jest by po ustaleniu ich właściwej pozycji względem siebie, połączyć je ze sobą z wykorzystaniem wkrętów zszywek. Ten rodzaj wkrętów różni się od typowych montażowych długością (L=19 mm) oraz skokiem gwintu. Jego konstrukcję przystosowano do wykonywania zespoleń blachy z blachą, tak by połączenia te zapewniały najwyższy poziom szczelności.

Porównując liczne zalety i niewielkie ograniczenia można śmiało stwierdzić, że blachodachówka modułowa to dobre rozwiązanie w przypadku każdego dachu stromego, nawet tego najbardziej rozbudowanego, a sam montaż nie jest zbyt skomplikowany.

Jak wygląda montaż blachodachówki modułowej?

Po dostarczeniu pokrycia dachowego na plac budowy dekarz może od razu przystąpić do pracy, gdyż nie musi dopasowywać poszczególnych arkuszydo kształtu połaci dachowych, a w przypadku symetrycznego kształtu może wybrać dowolny kierunek montażu dachu – w zależności od swoich preferencji i zastanej sytuacji. Blachodachówkę modułową układa się szybko i łatwo – wystarczą dwie osoby.

Montaż pokrycia należy rozpocząć od wykonania warstwy wstępnego krycia. Zwykle dla typowych konstrukcji dachowych projektowana jest ona w formie membrany paroprzepuszczalnej, ze względu na stosowany zwykle rodzaj warstwy termoizolacji dachu z wełny, która wymaga utrzymania niskiego poziomu wilgotności dla prawidłowego jej funkcjonowania. Membranę należy zamontować do konstrukcji więźby za pomocą kontrłat z zachowaniem minimalnego zwisu (do 10 mm pomiędzy krokwiami) oraz skleić w miejscu połączeń. Coraz częściej stosuje się kontrłaty o wysokości profilu 40mm w celu zwiększenia powierzchni przestrzeni wentylacyjnej, tak ważnej dla prawidłowego i wieloletniego funkcjonowania dachu. Następnie do kontrłat montowane są łaty w rozstawie odpowiadającym długości jednego modułu blachodachówki, zwykle jest to 350 mm mierzone od tych samych krawędzi. Tu należy zwrócić uwagę na konieczność zmniejszenia rozstawu pierwszej łaty do łaty okapowej o około 50 do 60 mm, tak by możliwe było wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu i prawidłowy montaż systemu rynnowego.

Kolejny etap montażu to przejście do wyrównania płaszczyzny połaci, sprawdzenia i wyprowadzenia jej kątów. Etap tak istotny dla prawidłowego montażu pokrycia, jego szczelności i uzyskania najlepszych walorów estetycznych.

Następnie połacie dachowe należy wyposażyć w obróbki typowe dla blachodachówek modułowych: pasy nadrynnowe oraz podrynnowe, łatę wentylacyjną okapu oraz system rynnowy, który jest nieodłącznym elementem każdego dachu. Symetryczny kształt blachodachówek modułowych oraz dowolność w wyborze kierunku ich montażu pozwala na montaż pozostałych obróbek blacharskich dostarczonych na plac budowy wraz z pokryciem dachowym (lub coraz rzadziej wykonywanych z blachy płaskiej na placu budowy). Montowane są wiatrownice oraz obróbki desek szczytowych (poniżej zamieszczamy wideoinstrukcję montażu wiatrownicy panelowej):

Również przy tym etapie możliwy jest nawet montaż kalenic z pozycji pracy na podkonstrukcji z łat (dzięki modułowemu charakterowi blachodachówek panelowych) co przekłada się na zdecydowanie wyższą jakość montażu bez konieczności powrotu do tych elementów po montażu pokrycia głównego. Na tym etapie montowane są także okna dachowe i wyłazy wraz z kołnierzami uszczelniającymi oraz wykonywane są obróbki kominów.

Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności należy przejść do montażu blachodachówki. Zaleca się by ustabilizować wkrętem montażowym pierwszy arkusz, który należy zespolić z kilkoma następnymi w rzędzie za pomocą wkrętów zszywek i ustawić równolegle z linią okapu, następnie ustabilizować ich pozycję wkrętami montażowymi. Kolejno montowane arkusze w rzędach lub kolumnach należy montować z zachowaniem zasady nad – pod – nad -pod zwracając uwagę na kolejność ich zachodzenia na siebie zgodną z kierunkiem spływu wody.

Z uwagi na to, że arkusze blachodachówki modułowej są symetryczne, kolejność ich układania jest dowolna i decydują tu takie czynniki jak poziom skomplikowania połaci, rozmieszczenie „przeszkód” na dachu, np. lukarny czy kominy. Moduły w kolumnach powinny zachodzić na siebie na szerokość fali. Natomiast układając panele w rzędach, należy zakładać je przemiennie nad i pod sobą (nad-pod-nad-pod). Nie ma konieczności przycinania ostatniego panelu. Można go podłożyć pod ułożony już moduł o taką ilość fal, jaka jest akurat potrzebna w danym miejscu. Stosowanie wielu zakładów nie wpływa negatywnie na estetykę pokrycia, ponieważ elementy idealnie do siebie pasują.

Poszczególne moduły przykręca się do łat za pomocą wkrętów samowiercących montażowych. Należy umieścić je w najniższym punkcie fali, bezpośrednio pod przetłoczeniem poprzecznym. Moduły między sobą  mocuje się za pomocą wkrętów zszywek. Przytwierdza się je od czoła poprzez przetłoczenie poprzeczne (gotowe gniazda montażowe) lub w najwyższym punkcie fali, powyżej przetłoczenia poprzecznego. Podczas instalacji należy regularnie sprawdzać oraz mierzyć, czy złącza zakładkowe idealnie na siebie zachodzą, czy ułożone arkusze tworzą równie szeregi oraz czy wkręty nie są przykręcone zbyt mocno i nie powodują deformacji pokrycia dachowego.

Blachodachówka modułowa na dach. Czy to dobre rozwiązanie?

Jakie są przewidywane koszty montażu blachodachówki modułowej?

Koszt montażu blachodachówki modułowej zależy przede wszystkim od wielkości połaci i stopnia skomplikowania kształtu dachu. Zasada jest prosta i oczywista – im prostszy będzie dach, tym mniejsze koszty związane z montażem blachodachówki modułowej. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ dach o skomplikowanych kształtach jest bardziej wymagający. Ponadto koszt montażu pokryć dachowych zależy także od regionu, w którym przeprowadzane są prace. Cena za montaż blachodachówki modułowej waha się od 80 do 100 zł/m2.

Często zadawane pytania dotyczące blachodachówek panelowych

Jakie są dostępne kolory blachodachówki modułowej?
Gama kolorystyczna jest związana z wybraną powłoką ochronną. Największą gamę kolorystyczną produktów blaszanych, oferują powłoki poliestrowe. Ze względów technologicznych, bardziej zaawansowane i odporniejsze powłoki ochronne, takie jak PURLAK czy PURMAT z naszej oferty, mają bardziej ograniczoną paletę kolorystyczną, ale za to cechują się dużo większą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Firma Blachy Pruszyński oferuje bogatą gamę kolorów i powłok dla blachodachówek modułowych, z którą mogą się Państwo zapoznać, pobierając nasz PROFIL PRODUKCJI (pdf do pobrania)
Czy na blachodachówce modułowej można instalować panele fotowoltaiczne?
Instalacja paneli fotowoltaicznych na blachodachówce modułowej jest dostępna i powszechnie stosowana. Wytrzymałość pokrycia, konkretny system montażowy dla blachodachówki panelowej oraz bezpieczeństwo to podstawowe czynniki, które muszą być uwzględnione dla tego rodzaju montażu. Wielu producentów oferuje też specjalne wsporniki do paneli fotowoltaicznych, kompatybilne z modelami blachodachówek. Wsporniki te służą do bezpiecznego i poprawnego montażu paneli. Uchwyty montażowe dostępne w naszej ofercie, znajdą Państwo pod tym linkiem: WSPORNIKI DO FOTOWOLTAIKI
Jakie są metody konserwacji i czyszczenia blachodachówki modułowej?
Pierwszym elementem konserwacji dachów blaszanych jest coroczny przegląd, najlepiej na wiosnę – w celu wczesnego wykrycia ewentualnych uszkodzeń. Dodatkowo producenci pokryć rekomendują bieżące czyszczenie za pomocą miękkiej szczotki oraz wody o maksymalnej temperaturze 60 stopni lub wody pod ciśnieniem o maksymalnym ciśnieniu 100 barów. Należy zachować odległość nie mniejszą niż 30 cm od powierzchni arkusza, a strumień wody nie powinien być skierowany prostopadle do niej. Zalecany jest kierunek spłukiwania połaci od góry do dołu.
Czy blachodachówka modułowa zapewnia dobrą izolację termiczną?
Za właściwą izolację termiczną odpowiada warstwa izolacyjna zastosowana pod pokryciem dachowym, która ma za zadanie zapobiec utracie ciepła z budynku oraz zapewnić odpowiednie warunki termiczne wewnątrz pomieszczeń.
Czy blachodachówka modułowa jest odporna na warunki atmosferyczne?
Blachodachówki modułowe są tak wykonane, aby zapewnić szczelność pokrycia dachu, dlatego zrobione są z trwałych i odpornych materiałów. Szczególną rolę grają tutaj powłoki ochronne (poliestrowe lub poliuretanowe). Sprawiają one, że blachodachówki są odporne na różne zmienne warunki atmosferyczne. Warto jednak mieć też na uwadze, że blachodachówki doskonale spełnią swoją rolę, o ile są poprawnie zamontowane, zgodnie z instrukcją montażu.
Czy blachodachówka modułowa nadaje się na każdy dach?
Tak, blachodachówka modułowa jest uniwersalnym produktem, który idealnie sprawdzi się na dachach wielospadowych, które mają dużo załamań (np. lukarn), a odpowiednie ułożenie na połaci i docięcie arkuszy na miejscu zminimalizuje ilość odpadów. Będzie to również odpowiedni wybór na dachy o stosunkowo prostej i regularnej formie.
Co ile kładzie się łaty pod blachodachówkę modułową?
Zakłada się, że dla blachodachówek panelowych rozstaw łat powinien wynosić 350 mm, czyli dokładnie tyle co długość typowego modułu blachodachówki. Natomiast w poszczególnych wypadkach zalecenia mogą się różnić. Wszystkie informacje dotyczące zaleceń montażowych, instrukcje montażu znajdują się na naszej stronie internetowej w karcie produktu, w sekcji „uwagi montażowe”.
Czy trzeba deskować dach pod blachodachówkę modułową?
Nie, nie ma takiej potrzeby. Deskowanie dachu kojarzy się przede wszystkim z rodzajem zastosowanej warstwy wstępnego krycia i sugeruje jej wykonanie w technologii papy bitumicznej, rzadko membrany paroprzepuszczalnej. Konieczność zastosowania deskowania zwykle wynika z dokumentacji projektowej budynku, jeśli jednak mamy do czynienia np. z remontem budynku zależy głównie od stanu konstrukcji dachu (tzw. więźby) oraz kąta nachylenia połaci dachowej. Ogólnopojęta sztuka dekarska wskazuje konieczność zastosowania deskowania w przypadku dachów o kącie nachylenia poniżej 20°. W przypadku typowych konstrukcji zaleca się stosowanie wysokiej jakości membran paroprzepuszczalnych oraz podkonstrukcji z łat drewnianych do montażu blachodachówki. Dokładne przekroje łat oraz ich rozstaw wskazany jest w instrukcji montażu produktu.
Co dać pod blachodachówkę modułową?
Zaleca się wykorzystanie łat drewnianych o szerokości 50 do 60mm w zależności od kąta nachylenia dachu i długości połaci oraz kontrłat o wysokości minimum 40mm. Należy pamiętać aby dostosować wymiary łat do rozstawu krokwi. Bardzo ważne jest zastosowanie właściwego drewna. Sugerujemy wykorzystanie suchego drewna konstrukcyjnego klasy C24 lub KVH. Dachy o kątach nachylenia poniżej 20º wymagają szczelnego krycia wstępnego.
Czym różni się blachodachówka modułowa od zwykłej?
Blachodachówka w arkuszach jest docięta na konkretny wymiar – który wynika z kształtu i wymiarów konkretnego dachu. Z kolei blachodachówka modułowa jest oferowana w standardowych arkuszach jedno lub dwumodułowych. Pozwala to na łatwiejszy transport i składowanie (np. na palecie), dodatkowo ze względu na niewielki rozmiar i niską wagę umożliwia prostszy montaż – nawet na dachu o skomplikowanej konstrukcji.
Ile lat wytrzyma dach z blachodachówki modułowej?
Trwałość dachu jest zależna od wielu czynników, takich jak: jakość użytych materiałów, w tym drewna użytego do wykonania więźby dachowej, rodzaj powłoki ochronnej, warunki klimatyczne czy także prawidłowa instalacja dachu. Ważną kwestią są regularne przeglądy i konserwacja dachu, aby jak najbardziej przedłużyć okres trwałości dachu. Przyjmuje się, że dach z blachodachówki modułowej, zanim będzie trzeba go wymienić, może wytrzymać ponad 20lat. Warto przy tym korzystać z produktów sprawdzonych producentów, którzy oferują gwarancję użytkową na swoje produkty, tak jak firma Blachy Pruszyński, która oferuje gwarancje od 15 do nawet 50 lat na blachodachówki modułowe, w zależności od wybranej powłoki ochronnej.
Blachodachówka modułowa na dach. Czy to dobre rozwiązanie?

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

blachodachówki, dachy
Blachodachówka modułowa na dach. Czy to dobre rozwiązanie?

Blachodachówki to ceniony przez inwestorów, a także wykonawców materiał pokryciowy. Nic dziwnego, oprócz świetnych parametrów użytkowych […]

Czytaj dalej
panele dachowe, blachodachówki, dachy
Cena wykonania dachu z blachy na rąbek stojący w porównaniu z blachodachówką w 2024 r.

Blaszane pokrycie dachowe to nie tylko blachodachówka, która jest dla wielu inwestorów oczywistym wyborem. Coraz więcej […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy, rynny
Rola rynien w architekturze nowoczesnych budynków: estetyka a funkcjonalność

System rynnowy to bardzo ważny element każdego budynku. Nieodpowiednio dobrany może wyrządzić spore problemy z odprowadzeniem […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej