Przeglądaj stronę jako: Wykonawca
MENU
blachy trapezowe, dachy

Blacha trapezowa – skąd bierze się jej nadzwyczajna popularność?

Kojarzona przez lata z zastosowaniem w budownictwie przemysłowym i gospodarczym, blacha trapezowa coraz częściej pełnoprawnie gości na dachach naszych domów. Takie wykończenie dachów jest odporne na uszkodzenia, korozję i warunki atmosferyczne, a przy tym stanowi ciekawy element nowoczesnego architektonicznego trendu i można dopasować je do indywidualnych potrzeb. Coraz większą popularność pokrycie dachu blachą trapezową zawdzięcza licznym walorom technicznym i użytkowym, takim jak szerokie zastosowanie, łatwość montażu oraz atrakcyjna cena.

Czym jest blacha trapezowa

Blacha trapezowa, nazywana też trapezem dachowym (lub elewacyjnym), to ekonomiczny, lekki i trwały materiał pokryciowy. Nazwa nawiązuje do specyficznego kształtu tłoczeń, czyli wypukłości o przekroju trapezu. Na rynku dostępne są różne rodzaje blach trapezowych. W budownictwie mieszkalnym wysokość profilu blachy trapezowej wynosi od 14 do 60 mm, wyższe trapezy przeznaczone są dla obiektów przemysłowych. Nazywane są też trapezami konstrukcyjnymi. Zazwyczaj przyjmuje się, że profil trapezu konstrukcyjnego powinien wynosić minimum 80 mm.

blachy trapezowe przykladowy przekroj
Przykładowy przekrój blachy trapezowej T45 produkcji Blachy Pruszyński

Najczęstsze zastosowania blachy trapezowej

  • budownictwo przemysłowe i indywidualne
  • elewacje budynków przemysłowych
  • elewacje dekoracyjne (głównie w połączeniu z mniej typowymi koloroami)
  • małe hale
  • dach na budynkach gospodarczych
  • proste dachy domów jednorodzinnych
  • wykończenie garaży
  • wiaty
  • budynki remontowane
blacha trapezowa na dach, osada w Rumunii

Dlaczego blacha trapezowa jest często wybierana na pokrycia dachowe?

Blacha trapezowa z roku na rok zyskuje na popularności. Wpisuje się to w ogólny trend rynkowy, wskazujący na rosnącą popularność lekkich przekryć blaszanych, natomiast Trapezy Dachowe, ale także elewacyjne, odnotowują większą dynamikę niż inne warianty dachów. Według danych naszej firmy, rok do roku wzrost sprzedaży blach trapezowych wyniósł aż 20%. Skąd zatem bierze się tak duża popularność tego produktu?.

Niewielki ciężar

W zależności od profilowania (14-60 mm) stalowa blacha trapezowa waży średnio 3,5-6 kg/m2. Zazwyczaj trapezy dachowe wykonuje się z blachy o grubości 0,5mm podobnie jak blachy elewacyjne. Istnieje możliwość wykonania ich z blachy o grubości aż 1,25 mm a w wypadku niektórych profili konstrukcyjnych – nawet do 1,5mm, co jednak przekłada się na wagę jednostkową. Właśnie dlatego kluczem jest odpowiednie profilowanie blach trapezowych, poparte licznymi badaniami i testami. Dzięki temu można uzyskać pożądaną nośność i sztywność pokrycia, przy zastosowaniu cieńszej blachy, a tym samym obniżeniu całościowej wagi. Niemniej w określonych wypadkach konieczne jest zastosowania dodatkowo jeszcze grubszego materiału. Można zatem śmiało powiedzieć, że blachy trapezowe to bardzo lekkie, a jednocześnie wytrzymałe pokrycie dachowe. Blacha trapezowa nie obciąża konstrukcji więźby dachowej, dlatego świetnie sprawdza się jako wykończenie dachu nie tylko w budownictwie nowym, ale też remontowanym. Te zalety blachy trapezowej są istotne zwłaszcza teraz, kiedy na szeroką skalę rusza fala termomodernizacji. (zachęcamy do zapoznania się z przeglądem popularnych materiałów izolacyjnych stosowanych przy blachach trapezowych: „Skuteczność różnych materiałów (…)” )

Możliwość stosowania na dachach o małym nachyleniu.

O wysokiej sztywności odpowiednio wyprofilowanych blach trapezowych i ich nośności jako pokrycia świadczy także fakt, że trapez może pełnić funkcje nośne (stąd takie trapezy a także o wyższym profilu, są nazywane trapezami konstrukcyjnymi). Dotyczy to oczywiście odpowiednio profilowanych blach o przetestowanym przekroju i specyfikacji. Te wykorzystywane do domów mieszkalnych są niższe, ale nadal bardzo wytrzymałe i oferujące wysoką sztywność. Do tego w nowoczesnych modelach wdrożono rozwiązania poprawiające także szczelność, takie jak rowek kapilarny czy nakrywka. To sprawia, że blacha trapezowa z powodzeniem może być stosowana na dachach o bardzo małym spadku, od 80o (TP26 SUPER), a nawet od 40o (przy profilowaniu 35 mm i wyższym, np. T-45P).

dom jednorodzinny. dach blacha trapezowa

Szybki montaż.

Blacha trapezowa, jako cięta na wymiar, pozwala na szybkie przekrycie dużych powierzchni połaci. Dostępność wielu systemowych akcesoriów usprawnia montaż i korzystnie wpływa na wygląd gotowego dachu. Warto tutaj podkreślić, że blachy trapezowe zazwyczaj są symetryczne i technika ich montażu nie wymaga bardzo dużego doświadczenia, oczywiście pod warunkiem zachowania wszelkich prawideł sztuki dekarskiej. Co więcej wysoka sztywność blach trapezowych ułatwia ich przenoszenie i ustawianie na dachu, ze względu na mniejsze ryzyko pofałdowania czy pogięcia. Na koniec, choć aspekt estetyczny zawsze jest istotny, często blacha trapezowa dachowa jest stosowana na budynkach użytkowych, gdzie ten czynnik ma nieco mniejsze znaczenie. Ogranicza to czas do montażu niezbędnych akcesoriów i obróbek (zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą Typowych obróbek blacharskich)

Różnorodna estetyka.

Wbrew obrazkom sprzed lat, blacha trapezowa wcale nie musi być monotonna. Nowoczesne modele różnią się wysokością trapezu i rodzajem wykończenia, mogą też być subtelnie tłoczone na płaskich częściach. Zwolennicy surowego wyglądu dachu polubią zapewne klasyczne blachy ocynkowane lub z powłoką alucynkową, w wysokim tłoczeniu. Inwestorzy gustujący w elegancji i modnych kolorach mogą wybrać blachę trapezową o niższym profilu, czyli 18 lub 26 mm, z falistymi przetłoczeniami i np. z powłoką poliestrową w odcieniach grafitu czy czerni. Z kolei na dach garażu czy wiaty można pokusić się o żywe, wesołe barwy. Równie atrakcyjny efekt może mieć zastosowanie niecodziennego koloru przy wykorzystaniu blachy trapezowej jako elewacji. Zwłaszcza trapezy elewacyjne o niższym profilu, a zatem dużej powierzchni krycia, eksponujące dobrze kolor, są w stanie znacząco uatrakcyjnić wygląd nawet zwykłego garażu.

garaz pokryty blacha trapezowa dachowa

Wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Dzięki swoim trapezowym tłoczeniom blacha trapezowa jest sztywna. Dobrze radzi sobie z transportem i nie jest podatna na wgniecenia, dzięki czemu montaż blachy trapezowej odbywa się sprawnie. Ma to wpływ także na kwestie kosztowe. W wypadku pokryć dachowych, które charakteryzują się niższą sztywnością, niekiedy potrzebny jest dodatkowy sprzęt lub osoby, by dokonać rozładunku i przeniesienia materiału kryjącego na dach. W wypadku trapezów, zwłaszcza o wyższym profilu jest to nieco prostsze. Również powłoki, które mogą być stosowane na trapezach, zwłaszcza te bardziej zaawansowane z grup poliuretanowych, jak dostępny w naszej ofercie PURLAK czy PURMAT, dodatkowo chronią też blachę przed powierzchniowymi zarysowaniami.

Trwałość z długoletnią gwarancją.

Wszystkie blachy trapezowe są fabrycznie zabezpieczane przed korozją warstwą cynku. Dodatkowo materiał może być pokryty alucynkiem lub powlekany. Do wyboru są blachy trapezowe z powłoką poliestrową, poliuretanową oraz ich hybryda. Najtrwalsze są powłoki poliuretanowe – gwarancja do 50 lat.

Rozwiązanie ekonomiczne.

Wymieniona jako ostatnia, choć dla wielu najważniejsza zaleta, to korzystny stosunek jakości do ceny. Blacha trapezowa jest estetyczna, trwała, a na tle innych pokryć dachowych zwyczajnie tania. Potwierdzają to dane sprzedażowe z ostatnich lat, które wskazują, że sprzedaż blach trapezowych wzrasta każdego roku średnio aż o 20 procent.

Wybierz model dla siebie

Wybór pokrycia dachowego to poważna decyzja. Jaka blacha trapezowa będzie najlepsza? Przejrzyj ofertę blach trapezowych firmy Blachy Pruszyński. Zapraszamy do kontaktu z naszymi oddziałami lub współpracującymi z nami dystrybutorami: GDZIE KUPIĆ?

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Czym się wyróżnia blacha trapezowa TP-26 SUPER na tle innych blach trapezowych?

Blacha trapezowa TP-26 SUPER to propozycja dla osób, które cenią sobie ekonomiczne i estetyczne rozwiązania. Blachy […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy
Włóknina antykondesacyjna na dachach blaszanych - co warto o niej wiedzieć?

Trwałość dachu to nie tylko efekt wyboru wysokojakościowego materiału na pokrycie, czy profesjonalnego wykonawstwa, ale także […]

Czytaj dalej
dachy
Jak wybrać odpowiednią membranę dachową?

Jak wybrać odpowiednią membranę dachową? Prawidłowo działający dach powinien chronić mieszkańców przed opadami, wiatrem i słońcem […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej