Przeglądaj stronę jako: Dystrybutor
MENU
blachy trapezowe, dachy

Wysokości profili blachy trapezowej – jak wybrać odpowiednią?

Blacha trapezowa to doskonały materiał wykorzystywany zarówno do przekrycia dachów, jak i wykończenia elewacji. Jest powszechnie wykorzystywana w szeroko rozumianych obiektach przemysłowych, chociaż obecnie także coraz częściej w przypadku domów jednorodzinnych, wykańcza się nimi również domy wielorodzinne. Blacha trapezowa swoje coraz szersze zastosowanie zawdzięcza przede wszystkim odporności na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, estetycznemu wyglądowi. Duże znaczenie – przy obecnych ogromnych kosztach budowy – ma też cena. A w przypadku blach trapezowych jest naprawdę atrakcyjna. Należy jednak podkreślić, że chociaż blachy trapezowe wyróżniają się niską ceną, to jakością nie ustępują blachodachówkom.

Blacha trapezowa, cena w 2024

Czym jest wysokość profili blachy trapezowej

Blachy trapezowe to pokrycie dachowe i elewacyjne, których przetłoczenia przyjmują kształt trapezu. Wysokość przetłoczenia, czyli wysokość wzniesienia trapezu, jest różna – zazwyczaj wynosi od 6 do 200 mm, chociaż możemy spotkać lub zamówić blachę o niższym oraz wyższym trapezie. Należy podkreślić, że blacha trapezowa sprzedawana jest w arkuszach dociętych na odpowiednią długość, a ich długość może wynieść nawet 13 m (dla blach trapezowych konstrukcyjnych) w przypadku blachy ze stali i 7 m w przypadku pokrycia dachowego aluminiowego. Natomiast szerokość arkusza wynosi od ok. 850 do 1220 mm, w zależności od wysokości trapezu.

Dlaczego wysokość profilu blachy trapezowej ma znaczenie?

Przy wyborze blachy trapezowej wysokość profilu ma ogromne znaczenie i nie chodzi tu tylko o estetykę. Przede wszystkim ma on bezpośredni wpływ na sztywność i wytrzymałość blachy w formie arkuszy, a więc tym samym na miejsce ich zastosowania. Blacha trapezowa o niskim profilu chociaż jest subtelna, to jest mniej wytrzymała, mniej sztywna oraz ma mniejszą zdolność do przenoszenia obciążeń niż blacha o wysokim profilu (ta może być stosowana nawet w dużych rozpiętościach). Jednak należy podkreślić, że niski profil jest lżejszy, co ułatwia zarówno montaż, jak i transport. To także mniejsze obciążenie konstrukcyjne budynku, ale tak naprawdę ma to znaczenie w przypadku niewielkich obiektów takich jak garaże czy przybudówki.

O wysokości profilu informuje nas oznaczenie, np. T6, T14 czy T18 – odpowiednio profil ma wysokość 6, 14 i 18 mm.

Jakie są wysokości profili blachy trapezowej?

Blachy trapezowe produkowane są zazwyczaj ze stali i pokryte cynkiem, alucynkiem lub powłoką zabezpieczającą przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dostępne są również blachy trapezowe z aluminium. Obecnie oferowane blaszane pokrycia dachowe czy elewacyjne mają znacznie lepsze właściwości niż blacha trapezowa ocynkowana znana nam dobrze od lat, dlatego tak chętnie materiałem tym przekrywane są hale magazynowe czy produkcyjne, ale także jest to odpowiedni wybór w przypadku budynków gospodarczych, inwentarskich, pojawia się w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. W zależności od wysokości profilu blachy trapezowe mają różne zastosowanie. Firma Blachy Pruszyński, aby ułatwić wybór, uporządkowała rodzaje blach trapezowych w trzech kategoriach.

Blachy elewacyjne w ofercie firmy Blachy Pruszyński to te, których wysokość profilu wynosi od 6 do 60 mm (T6-T60) – im wyższy profil, tym sztywność blachy większa. W zależności od funkcji, jaką mają pełnić, blachy mają również różną grubość – od 0,5 do 1,5 mm. Dostępne są w wielu powłokach ochronno-dekoracyjnych: poliester połysk/mat, poliuretan, ocynk, alucynk i co ważne okres gwarancji może wynieść nawet 50 lat. Elewacje trapezowe mogą być stosowane przy budowie: hal produkcyjnych, obiektów przemysłowych, magazynów, budynków handlowych, obiektów biurowych, domów jednorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej, garaży, wiat, bram czy ogrodzeń.

Jako pokrycia dachowe stosuje się blachy trapezowe o wysokości profilu od 14 do 60 mm (T14-T60). Produkowane są z blachy ocynkowanej lub powlekanej, a także z powłoką alucynkową. Blachę trapezową można stosować jako pokrycie na dachach o różnych kształtach i kącie nachylenia połaci już od 4 stopni (dla blach trapezowych o profilu T35 lub wyższym). To chętnie stosowany rodzaj pokrycia dachowego zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych, a także do budowy garaży czy wiat.

W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdziemy również blachy trapezowe konstrukcyjne, które znajdują szerokie zastosowanie jako materiał na pokrycie dachów o różnych rozpiętościach oraz jako samonośny materiał do budowy ścian, a także wykonywania stropów. Blachy stosowane w konstrukcjach nośnych to blachy o wysokim profilu od T50 (50 mm) do T200 (200 mm). Do ich produkcji stosuje się stal konstrukcyjną przeznaczoną do przenoszenia dużych naprężeń – S 320 GD i S 350 GD. Najczęściej są to blachy ocynkowane, które dodatkowo mogą być powlekane powłokami ochronnymi i nadającymi kolor, np. poliuretanowymi. Zazwyczaj blacha ocynkowana w różnych wariantach wykorzystywana jest podczas budowy wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych czy handlowych, gdzie duży nacisk kładzie się przede wszystkim na doskonałą jakość, którą definiuje wysoka wytrzymałość i sztywność. Nie ukrywajmy, że jest to też stosunkowo tanie rozwiązanie.

Blacha trapezowa, cena w 2024

Jak dobrać wysokość profilu blachy trapezowej do różnych rodzajów dachu?

Blachy trapezowe sprawdzą się jako pokrycie dachu o różnym kształcie i nachyleniu połaci 4 stopni, jednak przed ich zakupem warto dla pewności zapoznać się z zaleceniami producenta konkretnego pokrycia dachowego. Ogólnie przyjmuje się, że jeżeli kąt nachylenia jest minimalny, to na dach najlepsza będzie blacha trapezowa o profilu powyżej 35 mm. Natomiast już w przypadku nachylenia połaci powyżej 9 stopni można spokojnie stosować wszystkie profile, także blachy o niskim profilu. Ponadto warto stosować się do zasady – im większa powierzchnia dachu, tym większy profil.

Jakie są najczęściej spotykane wysokości profili blachy trapezowej?

Firma Blachy Pruszyński oferuje następujące blachy trapezowe, wszystkie dostępne są w różnych kolorach i powłokach:

  • elewacyjne – T14 Elewacja, T18 Ocynkowana elewacja, T18DR Elewacja, T18 Elewacja, T20 Elewacja, T35E Elewacja, T35EL Elewacja, T40 Elewacja, T45 Elewacja, T45P Elewacja, T55P Elewacja, T60P Elewacja,
  • dachowe – T14, T18, T18DR, T18D-O, T18P, T20, T26SUPER, T35, T40, T45, T45P, T50P, T55P, T60P,
  • konstrukcyjne – T50P, T55P, T60P, T84, T92P, T94P, T130, T133, T135, T135P, T140, T147, T150, T155, T160, T200.

Wraz z arkuszami trapezów dostępne są akcesoria takie jak wkręty, gwoździe, uszczelki, włóknina antykondensacyjna, dzięki którym montaż blachy jest łatwy, szybki i bezpieczny.

Czym kierować się w wyborze wysokości profilu blachy trapezowej?

Jaka blacha trapezowa będzie najlepsza? Wysokość blachy trapezowej ma duże znaczenie i jej wybór nie może być przypadkowy – zarówno gdy szukamy blach trapezowych na dach, jak i pokrycie elewacji. Zależy m.in. od przeznaczenia budynku (np. hala przemysłowa, budynek gospodarczy), miejsca jego usytuowania oraz czynników atmosferycznych i środowiskowych mających wpływ na pokrycie dachowe. W tym przypadku najlepiej zaufać specjaliście, który nie tylko dobierze odpowiednią wysokość profilu, ale również rodzaj i grubość blachy oraz najlepszą powłokę zabezpieczającą (cynkową, alucynkową, poliestrową lub poliuretanową). Podkreślmy jeszcze raz – im grubszy materiał i wyższym profil, tym arkusz jest w stanie przyjąć większe obciążenia. Natomiast najlepszą ochronę przed korozją, wilgocią, fotostarzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi zapewnia powłoka poliuretanowa.

Jak wysokość profilu wpływa na estetykę budynku?

W przypadku budynków przemysłowych wygląd ma drugorzędne znaczenie, ale niezależnie od tego, czy stawiamy na estetykę czy nie, obiekty pokryte blachą trapezową (dach, elewacje) zawsze wyglądają schludnie. Inaczej sprawa wygląda w budownictwie mieszkalnym. W przypadku domów jednorodzinnych blacha trapezowa najlepiej się prezentuje na prostym i dużym dachu, z dyskretnie pionowymi liniami wyznaczonymi przez trapezy podkreślając minimalizm i jego nowoczesną formę, jednocześnie uporządkowując przestrzeń w sztywnych ramach. Pamiętajmy jednak, że w odbiorze budynku dużą rolę odgrywa nie tylko kształt pokrycia, ale również kolor. Niesłabnącą popularnością od kilku sezonów – i nic nie wskazuje na to, aby coś się w najbliższym czasie zmieniło – cieszy się blacha w różnych odcieniach szarości: od jasnych po ciemne. Chociaż równie atrakcyjnie będzie wyglądała blacha trapezowa w odcieniu złotego dębu. Jeśli zależy nam na ekstrawaganckim wyglądzie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy na dachu (a także elewacji) ułożyli niebieską czy pomarańczową blachę trapezową – wiele kolorów oferuje firma Blachy Pruszyński.

Blacha trapezowa elewacyjna bigger

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

panele dachowe, blachodachówki, dachy
Koszt wykonania dachu: blacha na rąbek stojący vs. blacha trapezowa

Blaszane pokrycia dachowe od wielu lat cieszą się popularnością. Dla wielu inwestorów oczywistym wyborem są blachodachówki. […]

Czytaj dalej
dachy, rynny
Elementy systemu rynnowego – z czego się składa system rynnowy?

Systemy rynnowe muszą zapewniać bezpieczne odprowadzanie wody z dachu. W ich skład wchodzą elementy poziome i […]

Czytaj dalej
usługi, blachy trapezowe, dachy
Cennik usług dekarskich - jakie stawki mają dekarze?

Cennik usług dekarskich ulega stałym zmianom ze względu na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Liczą się także […]

Czytaj dalej
blachy trapezowe, dachy
Cena blachy trapezowej za m2 2024.

Blacha trapezowa to popularne pokrycie dachowe, którego szczególnym atutem jest niska cena i niska waga. To […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej