Przeglądaj stronę jako: Dystrybutor
MENU
blachy trapezowe, dachy

Blacha trapezowa a montaż instalacji fotowoltaicznej

Na pokryciu jakim jest blacha trapezowa fotowoltaika daje się zamontować dość łatwo, wystarczy odpowiedni zestaw instalacyjny pod panele PV. Co będzie nam potrzebne i na co zwrócić uwagę?

Blacha trapezowa, cena w 2024

Czy blacha trapezowa nadaje się do montażu instalacji fotowoltaicznej?

Blacha trapezowa ma podłużne przetłoczenia, więc konstrukcja wsporcza instalacji może być zamocowana na dowolnej wysokości połaci.

Ukształtowanie blachy trapezowej sprawia, że zamocowanie paneli fotowoltaicznych jest proste, a pod nimi, nad powierzchnią blachy, pozostaje przestrzeń wentylacyjna.

Blachę trapezową często układa się na dachach garaży, wtedy z paneli fotowoltaicznych można korzystać na małą skalę, choćby do zasilania oświetlenia ogrodowego czy podgrzewania basenu.

Jak zamontować fotowoltaikę na blasze trapezowej?

Sprawdzenie warunków

Najpierw należy ustalić optymalny kierunek ekspozycji, żeby system działał wydajnie. Trzeba też sprawdzić maksymalną dostępną powierzchnię i określić położenie paneli na połaci.

Konstrukcja wsporcza

Zestaw do montażu paneli do blachy trapezowej składa się z wysokich lub niskich mostków trapezowych albo szyn mocowanych do wsporników.

Mostki przykręcamy bezpośrednio do blachy trapezowej na blachowkręty, tak, aby objęły co najmniej trzy grzbiety. Wysokich mostków trapezowych używa się wtedy, kiedy zależy nam na zwiększeniu odstępu paneli od blachy, w celu lepszej cyrkulacji powietrza.

W przypadku, gdy stosujemy wsporniki, mamy do wyboru dwa typy. Pierwszy to uniwersalne wsporniki, przebijające powierzchnię blachy i poszycie, i mocowane do krokwi. Drugi typ to wsporniki przykręcane do łat. Umieszcza się je we wgłębieniach blachy trapezowej, a przykręca przez warstwę blachy do łat na blachowkręty z podkładką z EPDM.  

W dokumentacji producenta paneli fotowoltaicznych powinniśmy sprawdzić, ile wsporników potrzeba na jeden panel i rozmierzyć ich ułożenie na połaci. Do wsporników przykręcamy szyny z gniazdem T.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele układa się jeden obok drugiego, w jednym lub kilku rzędach.

Zestaw do montażu paneli ogranicza się do klem końcowych i środkowych, przez które za pomocą śrub imbusowych i nakrętek mocuje się ramy paneli do wsporników albo szyny. Zadaniem klem jest stabilne trzymanie paneli, bez ryzyka uszkodzenia ich powierzchni przy dokręcaniu.

Za pomocą klemy końcowej mocujemy każdy ze skrajnych paneli. Klem środkowych używamy między panelami, najpierw mocując je lekko, a po wsunięciu obu paneli dokręcając.

Przeprowadzenie instalacji

Przewody musimy wprowadzić z dachu do wnętrza domu i podłączyć do falownika. W zależności od kształtu dachu możemy to zrobić pod gąsiorami albo przy kominie, ale najlepiej zainstalować przejście antenowe z EPDM, które zapewnią odpowiedni poziom szczelności i ochronią instalację przed uszkodzeniem mechanicznym (np. przetarcie lub uszkodzenie izolacji przewodów, a nawet ich przecięcie).

Blacha trapezowa a montaż instalacji fotowoltaicznej

O czym należy pamiętać instalując fotowoltaikę na blasze trapezowej?

W przypadku blachy trapezowej, podobnie jak przy każdym innym typie blachy dachowej, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestie bezpieczeństwa oraz na to, aby nie uszkodzić ani blachy, ani powłoki ochronnej, jeśli taka jest:

  • sprzęt stanowiący zabezpieczenie prac na wysokości, jak szelki, uprzęże czy liny;
  • czyste obuwie;
  • po powierzchni blachy trapezowej należy poruszać się ostrożnie, zwłaszcza przy niskich profilach blachy, bo źle stawiając nogę można je uszkodzić, trzeba też uważać na zakłady wzdłużne, żeby nie zdeformować zamka;
  • podczas nawiercania powstają opiłki, które trzeba oczyścić, żeby nie wniknęły w powłokę ochronną, bo później mogą rdzewieć;
  • krawędzie cięte zabezpieczamy lakierem zaprawkowym.

Jakie akcesoria będą potrzebne do montażu fotowoltaiki na blasze trapezowej?

  • konstrukcja wsporcza: zestaw wsporników i szyn albo mostki trapezowe, śruby imbusowe i nakrętki,
  • miarka,
  • ołówek lub kreda,
  • nożyce,
  • wkrętarka,
  • wkręty nierdzewne z podkładką EPDM,
  • zestaw BHP do prac na wysokości,
  • rękawice,
  • podkładki uziemiające pod panele,
  • klemy końcowe i środkowe.

Różnice między montażem fotowoltaiki na blachach trapezowych a na innych typach dachów

  • do blach trapezowych używa się innych uchwytów;
  • wsporniki przykręcane do łat przeznaczone do blachy trapezowej mają prostą podstawę, bo w całości leżą w zagłębieniu między trapezami, a w tych do blachodachówki falistej podstawa jest podgięta ku górze, zgodnie z profilem modułu;
  • pokrycia z blachy trapezowej pozwalają na montaż fotowoltaiki bezpośrednio do blachy (na mostkach), a przy blachodachówkach falistych, panelowych, dachówkach ceramicznych i betonowych, instalację zawsze trzeba przykręcić do podkonstrukcji (krokwi lub łat).

Zagrożenia wynikające z zastosowania uniwersalnych uchwytów do montażu paneli fotowoltaicznych

Uchwyty uniwersalne są tańsze i jak sama nazwa wskazuje, są uniwersalne. Niestety, ich specyfika polega na tym, że montuje się je bezpośrednio do krokwi – tym samym dziurawiąc warstwę wstępnego krycia. Naruszona zostaje szczelność dachu. Ponadto w krokiew często trudno jest odpowiednio trafić, co po kilku próbach niestety kończy się pozostawieniem zbędnych otworów w pokryciu dachowym.

Wsporniki montowane do łat są co prawda droższe, ale znacznie łatwiej je zainstalować, bo linie łat widać po wkrętach i warstwa wstępnego krycia pozostaje nienaruszona.

Warto pamiętać, że inwestor powinien zwrócić uwagę na rodzaj uchwytów przed podpisaniem umowy z firmą instalacyjną, ponieważ te ze względu na uniwersalność rozwiązania stosują uchwyty z trzpieniem.

Interesuje cię system paneli fotowoltaicznych na dachu stalowym?

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór profili dachowych z blachy stalowej ocynkowanej, powlekanej najwyższej jakości powłokami zabezpieczającymi, o kształtach idealnie wpisujących się w najnowsze trendy architektury oraz klasycznych, a także bezpieczne wsporniki do montażu paneli fotowoltaicznych.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

panele dachowe, blachodachówki, dachy
Koszt wykonania dachu: blacha na rąbek stojący vs. blacha trapezowa

Blaszane pokrycia dachowe od wielu lat cieszą się popularnością. Dla wielu inwestorów oczywistym wyborem są blachodachówki. […]

Czytaj dalej
dachy, rynny
Elementy systemu rynnowego – z czego się składa system rynnowy?

Systemy rynnowe muszą zapewniać bezpieczne odprowadzanie wody z dachu. W ich skład wchodzą elementy poziome i […]

Czytaj dalej
usługi, blachy trapezowe, dachy
Cennik usług dekarskich - jakie stawki mają dekarze?

Cennik usług dekarskich ulega stałym zmianom ze względu na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Liczą się także […]

Czytaj dalej
blachy trapezowe, dachy
Cena blachy trapezowej za m2 2024.

Blacha trapezowa to popularne pokrycie dachowe, którego szczególnym atutem jest niska cena i niska waga. To […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej