Do 2032 roku trwa Program Oczyszczania Kraju z Azbestu. Finansowanie wymiany dachów z azbestu może zostać przydzielone w ramach programów gminnych, powiatowych lub wojewódzkich. Do tej pory największym zainteresowaniem cieszyła się dotacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środki przyznano w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Choć nabór wniosków zakończył się 12 stycznia 2024 r., przewiduje się kolejne edycje programu. Dowiedz się, co możesz zrobić, by zredukować koszty wymiany dachu z azbestu.
Dofinansowanie wymiany dachu wykonanego z materiałów zawierających azbest może uzyskać jedynie rolnik. Kwalifikują się wyłącznie osoby będące właścicielami bądź współwłaścicielami budynku, na którym znajduje się dach z azbestu. Muszą być pełnoletnie.
Rolnik może uzyskać dofinansowanie wymiany pokrycia dachowego jedynie w budynku, na który wcześniej nie uzyskał analogicznej dotacji. Można składać wnioski wielokrotnie na różne budynki.
Właściciele domów jednorodzinnych nie mogą skorzystać z tego programu. Warto jednak wybrać się do urzędu gminy, starostwa powiatowego i organów wojewódzkich, by dowiedzieć się o innych możliwościach. Organy samorządu terytorialnego mogą przeznaczać dotacje z własnych środków.
Jeśli dach zostanie ocieplony w celu zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię, możesz skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej do 53 tysięcy złotych.
Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie na wymianę eternitu mogą się różnić w zależności od konkretnego programu dofinansowania oraz regionu, w którym się znajduje nieruchomość. Ogólnie jednak, typowy zestaw dokumentów obejmuje:
Zaleca się kontakt z lokalnym urzędem lub instytucją odpowiedzialną za przyznawanie dofinansowania, aby uzyskać dokładną listę wymaganych dokumentów oraz szczegółowe wytyczne dotyczące składania wniosku.
W minionym naborze wnioski można było składać drogą elektroniczną poprzez system teleinformatyczny ARiMR — PUE.
Miniony nabór wniosków został zakończony 12 stycznia 2024 roku. Rolnicy mogli składać wnioski od 15 grudnia 2023 roku. Na chwile obecną nie ma jeszcze decyzji w/s dofinansowań w roku 2024, jeśli cykl roczny zostanie zachowany, informacje o nowym naborze wniosków pojawią się w 4 kwartale tego roku.
Maksymalna kwota dotacji na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest wyniosło 20 tysięcy złotych. Wysokość dopłaty zależy od wielkości dachu.
Czas rozpatrywania wniosku o dofinansowanie na wymianę eternitu może różnić się w zależności od kilku czynników, takich jak:
Po złożeniu wniosku, wnioskodawcy często otrzymują potwierdzenie jego przyjęcia oraz orientacyjny czas rozpatrzenia. Warto również monitorować status wniosku i, w razie potrzeby, kontaktować się z odpowiednią instytucją, aby uzyskać aktualne informacje o postępie w jego rozpatrywaniu.
Azbest musi zniknąć z budynków mieszkalnych do końca 2032 roku. Czasu jest coraz mniej, dlatego wymiana dachu staje się naglącą koniecznością. Dowiedz się, dlaczego trzeba zrezygnować z pokrycia dachowego wykonanego z eternitu.
Wiele osób myśli, że skoro od wielu lat żyją w domu z dachem z azbestem, to już dawno powinny zachorować, a skoro tak nie jest — nic im nie grozi. To błąd. Azbest staje się szkodliwy wraz z jego degeneracją — kruszeniem i szarpaniem. Problemy zdrowotne mogą ujawnić się nawet po wielu latach od ekspozycji na włókna przedostające się do powietrza. Nowotwory rozwijają się po 20, 30, a nawet 50 latach od wdychania włókien.
Kiedy planujemy wymianę dachu z azbestem, należy wziąć pod uwagę kondycję więźby dachowej. Jeśli chcemy zminimalizować nakłady na inwestycję, wybieramy lekkie pokrycie dachowe. Atutem pokryć dachowych wykonanych z azbestu była ich niska waga. Co zamiast eternitu?
To tylko niektóre możliwe pokrycia dachowe, po które możemy sięgnąć podczas wymiany dachów wykonanych z materiałów zawierających azbest. Zachęcamy do konsultacji — doradzimy, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim budynku.
Jesteśmy liderem produkcji pokryć dachowych w Polsce. Rozumiemy, jak poważnym problemem jest wymiana dachów z eternitu. Pomagamy naszym klientom otrzymać dofinansowanie — doradzamy podczas wypełniania wniosków. Ułatwiamy dotarcie do odpowiednich konkursów i zapewniamy kompleksowe wsparcie w doborze optymalnego rozwiązania po demontażu dachu. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej.
Blachodachówka to lekki i uniwersalny materiał na pokrycie dachu. Pasuje do budynków w każdym stylu, od […]
Czytaj dalejCo to jest eternit i dlaczego jest niebezpieczny? Płyta eternitowa, potocznie znana jako eternit, to materiał […]
Czytaj dalejZnalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]
Czytaj dalejWymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]
Czytaj dalej