PWD2-MW-250 – Roof sandwich panel – mineral wool – visible joint
PWD2-MW-250 - Roof sandwich panel - mineral wool - visible jointSandwich panel - mineral wool core, density 115 kg/m3 thickness 250 mm. High-quality roof sandwich panel manufactured by Blachy Pruszyńska, ideal for lightweight roof coverings in large-scale skeleton construction. Technical specificationGeneral informationThe roof sandwich panel with a mineral wool core (WOOLTECH Dach), manufactured by Blacha Pruszyński, is manufactured on a modern production line, maintaining the highest quality standards. It is a roof panel with a wool core of the second generation, ensuring very high thermal insulation parameters with excellent fire properties at the same time. The mineral wool core is placed between two galvanized, coated sheet metal claddings. Our offer includes various types of coatings and colors to choose from, as well as core thicknesses from 100 to 240 mm. The roof profile of the external cladding (trapezoidal, 40 mm high) ensures very good water drainage parameters.
core
mineral wool
core thickness
250 mm
core density kg/m3
115 (+/- 10%)
effective width
1050 mm
total width
1147 mm
min. roof tilt *
5% (3º)
min. roof tilt **
7% (4º)
weight 1m2
39,6 kg
min. sandwich length
2,0 LM
max sandwich length
see - Sandwiches Lenght section
plate thickness
0,5 - 0,7 mm
external profiling
trapez - T40mm
inner profiling
trapez - Tflat - P coatings
poliester połysk/mat, poliuretan, HPS200,
Physical propertiesLambda λD coefficient – [W/mK]
Coefficient of heat transfer Uc/Ud,s<./sub>
thermal insulation Uds[W/m2K]
0,16
fire resistance
REI 120
Reaction to fire (all usage)
A2-s1, d0
acoustic resistance (dB)
RW = 30 dBRA1 = 27 dB RA2 = 26 dB sound absorption (αw)
NPD
external fire resistance (as a roof)
Broof
RAL 9001*
RAL 9002
Group II (bright colors)Maximum length 12 m wall / 16 m roof
SILVER
Group III (dark colors)Maximum length 9 m wall / 13,5 m roof
PUM R028
PMG R033
PMG R028
PMG R750
PMG R011
Dark Walnut
Golden Oak
COPPER
Technical specification of the coatingthickness of coating
50 µm
corrosion resistance
High ★★★★
UV resistance
High ★★★★
possibility of bending
Available colours PUM R011
PUM R028
PUM R033
PUM R750
PUM RAL 7016
PUM RAL 8017
PURLAKpolyurethane, glossy
50 µm
corrosion resistance
UV resistance
possibility of bending
Available colours PU RAL 7016
PU RAL 9005
PMG35®Polyester, mat
35 µm
Good ★★☆☆
Good ★★☆☆
Available colours PMG R011
PMG R028
PMG R032
PMG R033
PMG R750
PMG RAL 7016
PMG RAL 8017
PS25poliester połysk
25 µm
Available coloursAll R028
R032
SILVER RAL 9007
SILVER METALLIC RAL 9010
0,50 mm R028
R032
SILVER RAL 9007
SILVER METALLIC RAL 9010
0,70 mm RAL 1002