PWS-PIR-ST-100 – Wall sandwich panel – polyurethane foam – visible fastening
PWS-PIR-ST-100 - Wall sandwich panel - polyurethane foam - visible fasteningpanel with visible fastening PWS-PIR-ST-100 Technical specificationGeneral information* 1150 mm - standard module, 1000 mm - non -standard module core
polyurethane PIR
thickness of panel
100 mm
effective width
1150/1000 mm *
total width
1169/1019 mm
weight of 1m2
11,80 kg **
weight of 1mb
13,37 kg
min length of panel
2,0 mb
max length of panel
see Length of panel
thickness of steel sheet
0,5 mm
type of external profile
trapezoidal - Tmicro trapezoidal - M wave - F cassette - K type of internal profile
trapezoidal - T
coverings
polyester glossy/mat, polyurethane, HPS200, aluzinc
Physical propertiesMaterial properties Lambda λD coefficient
0,022 W/mK
Coefficient of heat transfer UD,S
0,23 W/m2K
Core density
40 ±3 kg/m³
Weight
11,80 kg/m2
Mechanical resistance Compressive strength
0,095 MPa
Ultimate tensile strength
0,070 MPa
Shear strength
0,075 MPa
Shear modulus
2,90 MPa
Flexural strength in span Positive bending moment
8,14 kNm/m
Positive bending in higher temperature
7,25 kNm/m
Negative bending moment
5,77 kNm/m
Negative bending in higher temperature
5,13 kNm/m
Positive bending moment
5,368 kNm/m
5,05 kNm/m
Negative bending moment
6,78 kNm/m
6,02 kNm/m
Creasing strength (external surface) In the span
192 MPa
In the span, higher temperature
171 MPa
Over the central support
160 MPa
Over the central support, higher temperature
142 MPa
Creasing strength (internal surface) In the span
136 MPa
Over the central support
134 MPa
Other properties Reaction to fire (all usage)
B-s1,d0
Fire resistance
as an external wallEI30(o↔i) -- as an internal wall/department EI30 Water permeability
Class A 1200 Pa
Air permeability
+(C=0,0720, n=0,6724); -(C=0,0028, n=1,2407)
Water vapour permeability
impermeable
Insulation of sound propagating in the air
25(-3;-5) dB
Sound absorption
0,15
Durability
All colours
RAL 9002
RAL 9010
group II (bright colors)Maximum length 12 m
SILVER group III (dark colors)Maximum length 9 m
PUM R028
PMG R033
PMG R028
PMG R750
PMG R011
Dark Walnut
Golden Oak
COPPER
PURMATpolyurethane, matt
Technical specification of the coatingthickness of coating
50 µm
corrosion resistance
High ★★★★
UV resistance
High ★★★★
possibility of bending
Available colours0,5 mm PUM R011
PUM R028
PUM R033
PUM R750
PUM RAL 7016
PUM RAL 8017
PURLAKpolyurethane, glossy
50 µm
corrosion resistance
UV resistance
possibility of bending
Available colours0,5 mm PU RAL 7016
PU RAL 9005
PMG35®Polyester, mat
35 µm
Good ★★☆☆
Good ★★☆☆
Available colours0,5 mm PMG R011
PMG R028
PMG R032
PMG R033
PMG R750
PMG RAL 7016
PMG RAL 8017
PS25polyester, glossy
25 µm
Available coloursAll R028
R032
SILVER RAL 9007
SILVER METALLIC RAL 9010
0,5 mm R028
R032
SILVER RAL 9007
SILVER METALLIC RAL 9010
0,7 mm RAL 1002
Product description Panel with visible fasteningPIRTECH wall panels Standard wall (visible mounting) with a maximum modular width of 1150 mm allow for simple and quick installation to various types of structures using appropriate through fasteners. The uniquely designed longitudinal contacts (locks) of the pen and wpust, ensure very good tightness, fire resistance and quick assembly. TagsSee our offer of accessories |